Księża zmartwychwstańcy, czyli Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętują 175-lecie istnienia. Początków wspólnoty należy upatrywać w Wielkiej Emigracji i działalności Bogdana Jańskiego. Pod wpływem m.in. Adama Mickiewicza przeżył on nawrócenie i odkrył w sobie misję założenia zgromadzenia, które miałoby pomóc rodakom na emigracji i w kraju w odrodzeniu moralnym.
17 lutego 1836 r. Jański i jego kilku towarzyszy rozpoczęli życie wspólne, na kształt zgromadzenia, zamieszkując w jednej z paryskich kamienic – mówi o. Adam Błysz CR, proboszcz poznańskiej parafii zmartwychwstańców. „Jański myśląc o założeniu zgromadzenia myślał przede wszystkim, a to była pewna nowość w dziejach Kościoła, o powołaniu zgromadzenia, które miałoby charakter zakonny, a zajmowałoby się parafiami i te parafie próbowało kształtować jako wspólnoty wspólnot” – stwierdził o. Adam Błysz.
Wspólnota zmartwychwstańców liczy dziś ponad 380 księży i braci rozsianych po całym świecie. Specjalne uroczystości jubileuszowe odbywają się w Poznaniu.
Oświadczenie w obronie Kizza Beigye podpisało 12 organizacji.
Chodzi o mające się odbyć w kwietniu uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
Na zagrożenia wynikające z takiego rozwoju sytuacji dla Rzymu zwróciła uwagę włoska Agenzia Nova.