"Apelujemy, aby zaprzestać działań, które kończą się przemocą, a nawet śmiercią".
W RPA narastają tendencje ksenofobiczne wobec migrantów. Dlatego też Południowoafrykańska Rada Kościołów wzywa do narodowego dialogu na temat obcokrajowców pracujących w tym kraju. „To odwieczny problem. Apelujemy, aby zaprzestać działań, które kończą się przemocą, a nawet śmiercią” – napisano w komunikacie rady.
Wezwanie pojawiło się w związku z narastającą niechęcią wobec migrantów, która budzi do życia ruchy na rzecz ich wydalenia. Od pewnego czasu trwa „Operacja Dudula”. Jest to kampania, która ma w zamyśle „posprzątanie” kraju z nielegalnych przybyszów zabierających pracę obywatelom. Odpowiedzialne za nią są: Południowoafrykańska Narodowa Organizacja Obywatelska i Community Policing Forum. Publicznie wzywają one do usunięcia wszystkich obcokrajowców z RPA „ze skutkiem natychmiastowym”. Zwolennicy tej akcji starają się eksmitować migrantów z wynajmowanych domów i nielegalnych stoisk handlowych. Są wywierane również naciski na środki transportu czy branżę hotelarską.
Zwierzchnicy chrześcijańscy zaznaczyli, rząd nie radzi sobie z tą sytuacją, a nie wszystkie działania migrantów są nielegalne. Wobec tej sytuacji, wzywają wszystkich do podjęcia dialogu narodowego. Apelują, aby wszyscy zainteresowani, w tym przedstawiciele obcokrajowców podjęli szeroką, wielowątkową dyskusję nt. sytuacji migrantów. Powinny zostać podjęte takie tematy jak: zarządzanie migracją, status uchodźcy, domniemana rola migrantów w przestępczości, także zorganizowanej, interakcje na rynku pracy oraz ich wkład w gospodarkę i edukację.
„Mamy obowiązek pielęgnować kulturę dialogu, która zaowocuje sensownymi rozwiązaniami, dlatego też ten dialog jest priorytetem narodowym”, napisano w dokumencie.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.