W święto Ofiarowania Pańskiego tradycyjnie w katowickiej katedrze sprawowana była Eucharystia w intencji osób zakonnych posługujących w naszym lokalnym Kościele.
Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc, w modlitwę włączyli się także: abp Adrian Galbas, bp Marek Szkudło i bp Adam Wodarczyk. Na modlitwie zgromadzili się przedstawiciele zgromadzeń żeńskich i męskich, instytutów życia konsekrowanego oraz dziewice i wdowy konsekrowane.
Nawiązując do czytanego tego dnia fragmentu Ewangelii, metropolita katowicki zwrócił uwagę na wzorzec, jaki dla osób konsekrowanych stanowią Anna i Symeon. – Niezależnie od siebie, co podnosi rangę świadectwa, rozpoznają w ofiarowanym w świątyni Dziecku zapowiadanego Mesjasza, czemu dają wyraz słowami i gestami. Symenon „wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego Izraela»”. Słowa te są nam bliskie, wszak powtarzamy je codziennie, kiedy na zakończenie dnia odmawiamy kompletę – przypomniał abp. W. Skworc. – Anna jest wzorową wdową. Należy do bogatych duchowo kobiet Izraela. Teologia rabinistyczna wylicza ich zaledwie siedem. Anna wypełnia kryterium św. Pawła, które ten stawia wdowom w 1 Liście do Tymoteusza (1 Tym 5,5): „Otaczaj szacunkiem wdowy, które rzeczywiście są wdowami”; „(…) wdowa, która jest nią rzeczywiście i jest całkowicie osamotniona, pokłada nadzieję swą w Bogu i trwa w prośbach i modlitwach w nocy i we dnie”. Anna nie opuszcza świątyni, a czas swego życia przeznacza na modlitwę i posty. Przyjęła modlitwę za sposób przeżywania czasu. Dzisiaj Anna mogłaby w Kościele skutecznie aplikować do stanu wdów konsekrowanych, wszak spełnia wszystkie warunki – dodał metropolita.
Abp Wiktor Skworc przypomniał, że lutowa papieska intencja Apostolstwa Modlitwy zwraca uwagę na kobiety: „Módlmy się w intencji zakonnic i innych kobiet konsekrowanych – dziękując im za ich misję i odwagę – aby nadal odkrywały nowe odpowiedzi w obliczu wyzwań naszych czasów”. – Dziękujemy słowami, a nade wszystko darem Eucharystii za Waszą odwagę w podejmowaniu aktualnych wyzwań – mówił abp W. Skworc i dodał, że wzorem postawy była zmarła w ubiegłym roku przełożona sióstr misjonarek miłości. – Droga siostro Margit! Archidiecezja katowicka o Tobie nie zapomni, bo byłaś naszą Matką Teresą, matką mobilizującą swoją obecnością, świadectwem i misją do postawy siostrzanej i braterskiej miłości, do naśladowania samarytańskiej postawy i kroczenia za Jezusem, który życie dał – mówił metropolita.
W swoim słowie abp Wiktor Skworc zachęcił do nieustannej uważności i modlitwy w intencji pokoju. – Bądźcie odważni i cierpliwi, wytrwali w odkrywaniu nowych odpowiedzi w obliczu wyzwań naszych czasów. Pomocne w ich odkrywaniu niech będzie także wejście na drogę synodalną, na drogę wysłuchiwania. Na drogę „kroczenia razem”, dokąd zaprosił nas papież Franciszek, by „wejść w szeroki horyzont Boży” i „głosić, że w świecie istnieje sakrament jedności i dlatego ludzkość nie jest skazana na rozstanie i dezorientację”. Bądźcie odważni w czytaniu znaków czasu. Niewątpliwie takim znakiem jest dzisiaj globalne zagrożenie pokoju, stąd rodzi się prośba o wytrwałą modlitwę o pokój i misja, zgodna z aktualnym programem duszpasterskim, płynąca ze świadomości, że jesteście/ jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa! Bądźcie jego odważnymi obrońcami i apostołami – prosił metropolita i zakończył słowami franciszkańskiej modlitwy o pokój.
Obecnym na Mszy św. abp. W. Skworcowi, abp. Adrianowi Galbasowi, bp. Markowi Szkudle oraz bp. Adamowi Wodarczykowi, który w archidiecezji odpowiada za instytuty życia konsekrowanego podziękował za modlitwę o. Syrach Janicki OFM. – Pragniemy wam powiedzieć: „Bóg zapłać za waszą obecność pasterską, ojcowską posługę”. Ta posługa wymaga wiele energii, siły, ale także słodyczy. Dlatego pragniemy jako znak podarować duże czekolady, by wam tej Bożej energii nie zabrakło – mówił franciszkanin, delegat ds. Zakonów Męskich w Archidiecezji Katowickiej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.