W mieście Taizz na południowym zachodzie Jemenu tłumnie demonstrują w piątek zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy prezydenta Alego Abd Allaha Salaha, rządzącego od 32 lat, sojusznika USA w walce z Al-Kaidą.
Świadkowie mówią, że na ulice wyszło co najmniej 10 tysięcy lojalistów Salaha. Z kolei tysiące przeciwników prezydenta zebrały się na placu Hurrija (Wolności), który stał się ośrodkiem protestów, na wzór kairskiego placu Tahrir.
Państwowa telewizja relacjonuje proprezydencką demonstrację, twierdząc, że w Taizz, liczącym cztery miliony mieszkańców, milion ludzi zebrało się, by wyrazić poparcie dla 68-letniego przywódcy.
"Tak dla stabilizacji, nie dla chaosu i sabotażu" - skandują lojaliści, powtarzając to, co kilka dni temu mówił prezydent Saleh, ostrzegając, że ludzie realizujący "zagraniczny program" podżegają do protestów, by wywołać chaos w świecie arabskim.
Na placu Hurrija demonstranci ustawili namioty z punktami pierwszej pomocy i z żywnością. Zorganizowano ochronę, mającą uniemożliwić zwolennikom Saleha przedostanie się na plac.
Saleh, skonfrontowany z falą protestów, obiecał, że odejdzie, gdy w 2013 roku skończy się jego kadencja prezydencka i że nie będzie próbował przekazać władzy synowi. Koalicja partii opozycyjnych zgodziła się rozmawiać z prezydentem, ale wciąż dochodzi do spontanicznych protestów, organizowanych m.in. przez studentów, korzystających w tym celu z telefonów komórkowych i Facebooka.
Do południa spokój panował na ulicach stolicy Jemenu - Sany - oraz Adenu, gdzie demonstracje odbywały się prawie całą noc z czwartku na piątek. Oczekuje się, że tłumy wyjdą na ulice wielu miast po piątkowych modłach.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.