Reklama

Pół roku więzienia za odmowę szczepienia? Uganda dąży do obowiązkowych szczepień przeciw COVID

Władze Ugandy starają się prawnie wyegzekwować nakaz szczepień. Proponowany projekt analizowanej obecnie ustawy zakłada pół roku więzienia za nieprzestrzeganie wymogów dot. szczepień przeciw COVID - donosi serwis africanews.

Reklama

To kontrowersyjne rozwiązanie za „słuszne”, uważa m.in. Alfred Driwale, z komisji ds. szczepień przy ugandyjskim ministerstwie zdrowia.

Projekt nowych zapisów jest argumentowany niepowodzeniem dotychczasowych prób egzekwowania nakazu szczepień w określonym zakresie.

Wymóg szczepień obowiązywać miał m.in. dla osób korzystających z transportu publicznego, co spotkało się ze sprzeciwem firm przewozowych. Obecnie pracę wznowiły punkty gastronomii, również bez przestrzegania zasad obowiązujących w "okresie pandemii".

W liczącej ok. 44 mln mieszkańców Ugandzie dotychczas podano 12,7 miliona dawek szczepionki przeciw covid. W styczniu ministerstwo zdrowia ogłosiło, że ponad 400 tys. dawek szczepionek ma zostać zniszczonych, wskutek utraty terminu ważności.

africanews Uganda seeks to make COVID-19 vaccination mandatory

Prezydent Yoweri Museveni zapowiadał w zeszłym roku, że lokalni urzędnicy będą pociągnięci do odpowiedzialności za wszelkie przeterminowane dawki szczepionki. Te jak podają media, docierały często do Ugandy ze zbliżającym się końcem terminu ich ważności.

Obecne prace na skodyfikowaniem przepisów dotyczących szczepień, spotkały się również z aprobatą przewodniczącego komisji parlamentarnej ds. praw człowieka, Fox'a Odoi - -Oywelowo, który powiedział, że rząd ma „polityczną odpowiedzialność” za egzekwowanie nakazów szczepień w kraju o słabym systemie opieki zdrowotnej.

Tym czasem w stolicy Kampali pojawiły się doniesienia o sprzedaży fałszywych certyfikatów szczepień COVID-19.

John Nkengasong, szef Afrykańskich Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ostrzegał wcześniej, że afrykańskie rządy mogą być zmuszone do uciekania się do nakazów szczepień, jeśli ich obywatele nie będą chcieli otrzymywać coraz bardziej dostępnych dawek.

W Ugandzie dotychczas odnotowano 162 tys. przypadków koronawirusa.

Afryka pozostaje najmniej zaszczepionym kontynentem na świecie przeciwko COVID-19, z około 11% z 1,3 miliarda ludzi na kontynencie w pełni zaszczepionych. Według Światowej Organizacji Zdrowia tylko sześć z 54 krajów Afryki osiągnęło globalny cel zaszczepienia 40% swojej populacji przeciwko COVID-19 do końca 2021 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
dzień
2°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama