Od dnia otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie placówkę odwiedziło już ponad 200 tysięcy osób. "Taki wynik to dla nas bardzo miłe zaskoczenie" - powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer, który we wtorek osobiście nagrodził dwustutysięcznego gościa.
Tym gościem okazała się rodzina z Radomia - rodzice z dwójką dzieci. W nagrodę otrzymali roczny karnet dla dwóch osób do CNK. "To dla nas bardzo duże zaskoczenie i totalny przypadek. Po raz pierwszy jesteśmy w Centrum" - powiedziała 16-letnia Magda Wiszniewska. "Korzystając z ferii chcieliśmy odwiedzić Centrum" - dodał jej ojciec, Sławomir.
CNK zainaugurowało działalność na początku listopada ubiegłego roku. Od tego momentu do wtorku było dostępne dla zwiedzających w sumie przez 90 dni. "Szybko przeliczyłem to na doświadczenia i wyszło mi, że w tym czasie przeprowadzono tutaj 70 milionów doświadczeń" - powiedział PAP dyrektor Robert Firmhofer.
Przyznał przy tym, że twórcy placówki nie spodziewali się, że 200 tysięcy osób odwiedzi ją w tak krótkim czasie. "Byliśmy bardzo ostrożni w szacunkach. Ocenialiśmy, że to będzie 350-400 tys. zwiedzających w ciągu roku" - powiedział.
Zaznaczył, że kiedy rozpoczynano budowę, niewiele osób wiedziało, czym jest centrum nauki. "Musieliśmy tłumaczyć, że to nie jest miejsce, w którym prowadzi się badania, tylko takie, w którym publiczność sama przeprowadza eksperymenty i dokonuje odkryć" - przypomniał.
Dyrektor "Kopernika" dodał, że tak duża liczba zwiedzających oznaczała m.in. intensywne użytkowanie eksponatów. "Na początku liczba uszkodzonych eksponatów wahała się między 9 a 14 proc. To i tak nie był zły wynik, jak na nowe centrum. Zazwyczaj jest to powyżej 20 proc." - ocenił.
Przypomniał, że europejski standard to 5 proc., a amerykański - 3 proc. "Właśnie osiągnęliśmy ten standard. Dane z dzisiejszego poranka pokazują, że jest to 3 proc." - zadeklarował we wtorek Firmhofer.
Jak poinformowała Katarzyna Nowicka z CNK, dziennie Centrum odwiedza około 2 tys. osób. W styczniu ponad 50 proc. gości przyjechało spoza województwa mazowieckiego; najliczniejszą grupą zwiedzających były osoby w wieku 36-45 lat - blisko 30 proc., ponad 28 proc. to osoby w wieku 26-35 lat, a 26 proc. stanowiła młodzież w wieku 15-25 lat.
"Mamy widzów od oseska do seniora. Badania pokazują, że każda grupa wiekowa ma tutaj swoje przedstawicielstwo" - zaznaczyła przedstawicielka CNK. Co więcej, z badań wynika, że z wizyty w "Koperniku" zadowolonych jest ok. 96 proc. zwiedzających, a ponad 75 proc. poleciłaby taką wizytę swoim znajomym.
Jak ujawniła we wtorek Nowicka, największą popularnością niezmiennie cieszą się galerie "Bzzz!" i "Świat w ruchu", czyli te które są najbardziej dynamiczne i wymagają największej aktywności.
Od listopada 2010 r. goście Centrum mogą przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko" i specjalnej galerii dla dzieci "Bzzz!". W marcu otwarta zostanie szósta galeria "Re:generacja", a w kolejnych miesiącach "Park Odkrywców" i planetarium.
Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.