Około 10 tys. obywateli państw UE wciąż znajduje się w Libii - podała w środę Komisja Europejska. Zapowiedziała, że jest gotowa pomóc państwom członkowskim w ich ewakuacji, szukając nowych dróg transportu, w tym morzem.
"KE jest gotowa wesprzeć państwa członkowskie, które ewakuują z Libii swoich obywateli, poprzez uruchomienie centrum monitoringu i obserwacji MIC" - powiedziała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz.
Dzięki centrum Komisja Europejska będzie śledzić sytuację i pozyskiwać statki mogące zabrać na pokład europejskich obywateli. Jak dodała Kocijanczicz, ewakuacja już trwa, a wszystkie miejsca w samolotach, które wyleciały z Libii, były zajęte.
Rzeczniczka nie umiała odpowiedzieć na pytania, czy do ewakuacji można wykorzystać unijne grupy bojowe. Według źródeł dyplomatycznych, na razie ta kwestia zupełnie nie jest brana pod uwagę; główne wysiłki w tej chwili są skierowane na koordynację działań państw członkowskich w sprawie ewakuowania ich obywateli.
Kwestia ewakuacji obywateli europejskich będzie omawiana przez ambasadorów UE, którzy po raz kolejny, tym razem na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, spotkają się jeszcze w środę w Brukseli. Według Kocijanczicz "ambasadorowie będą omawiać rozwój sytuacji w kraju, ewakuację i dalsze działania UE" wobec Trypolisu.
KE nie wykluczyła wprowadzenia sankcji oraz potwierdziła wstrzymanie negocjacji umowy partnerskiej między UE i Trypolisem. Kocijanczicz po raz kolejny zaapelowała do władz Libii o "natychmiastowe wstrzymanie przemocy" i "rozpoczęcie dialogu z opozycją". Zaznaczyła jednak, że KE nie będzie naciskać na ustąpienie Muammara Kadafiego. "Przede wszystkim to Libijczycy są odpowiedzialni za wybór swych przywódców" - powiedziała.
KE na razie nie podała informacji na temat dokładnej liczby uciekinierów z Libii. "Dostajemy różne dane z różnych źródeł i różnych części regionu, co utrudnia oszacowanie, ilu uchodźców opuszcza region i ilu spośród nich mogłoby udać się w kierunku Europy" - powiedział rzecznik KE ds. pomocy humanitarnej Raphael Brigandi. Według wstępnych danych, około 5 tysięcy Tunezyjczyków i Libijczyków przekroczyło granicę z Tunezją. UE wyśle ekspertów na granicę Libii z Tunezją i Egiptem, by monitorować przepływ imigrantów i mieć lepszy obraz sytuacji na miejscu - dodał Brigandi. Od warunków bezpieczeństwa Unia uzależnia wysłanie eksperta do Trypolisu.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.