130-osobowa grupa kapłanów uczestniczących w V Mistrzostwach Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej modliła się na Jasnej Górze. W rozgrywkach odbywających się w Kielcach uczestniczy 11 ekip piłkarskich, m.in. z Chorwacji, Hiszpanii, Austrii, Słowenii, Węgier i Portugalii. Polacy bronią tytułu mistrzowskiego, wywalczonego w 2009 r. w portugalskim Porto.
Po raz pierwszy w mistrzostwach uczestniczą księża z Ukrainy i Białorusi. Zawodnicy ukraińscy pochodzą z diecezji lwowskiej i żytomiersko-kijowskiej. Jak podkreśla jeden z kapłanów z Ukrainy, sport to atrakcyjna forma duszpasterstwa wśród młodych: „Przez sport chcemy dzieciom pokazać, że księża nie tylko siedzą w Kościołach, ale że też wychodzimy do nich”.
Księża z Białorusi pochodzą głównie z Grodzieńszczyzny. Zawodnicy grają wspólnie od czasów seminaryjnych, czyli od ponad 10 lat. Ks. Paweł Sołobuda z Grodna zauważył, że w sporcie liczy się nie tylko rywalizacja: „W naszej grupie taki piękny był gest, że pierwszą piłkę oddawaliśmy rywalom. Przyjaźń, radość, podawanie ręki, chociaż też rywalizacja zawsze jest. Wtedy takie mistrzostwa nabierają sensu”.
Jutro w półfinale polska drużyna zmierzy się z księżmi z Portugalii, a Bośnia i Hercegowina z Chorwacją.
Mistrzostwa Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej są organizowane co roku od 2005 r. Pierwsze odbyły się w Austrii.
Wolność bez prawdy traci swoją treść i prowadzi do chaosu moralnego.
Ok. 2,1 mln. nigeryjskich dzieci nie otrzymało ani jednej rutynowej dawki szczepień ochronnych.
Oba scenariusze są warunkowe i nie mają zostać od razu wcielone w życie.
To zarówno duchowni, jak woźni, elektrycy, technicy i kucharze.
W ciągu 12 lat istnienia obozu przez KL Dachau i jego podobozy przeszło łącznie ponad 200 tys. osób.