Ministrowie obrony Polski i Izraela Bogdan Klich i Ehud Barak podpisali w czwartek w Jerozolimie deklarację dotyczącą rozwoju współpracy obronnej. Polska i Izrael pogłębią współpracę wojskową, odbędą m.in. wspólne ćwiczenia pilotów samolotów F-16.
"Umowa obejmuje wszystkie te dziedziny, które obie strony chciałyby rozwinąć" - poinformował polskich dziennikarzy Klich, który z premierem Donaldem Tuskiem oraz szefami kilku innych resortów bierze udział w I sesji dialogu międzyrządowego Polska-Izrael.
Deklaracja mówi m.in. o utworzeniu grup roboczych w dziedzinie obronności, obrony powietrznej, a także współpracy pomiędzy pionami informatycznymi polskiego i izraelskiego wojska.
Dokument zawiera też deklaracje o współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego, szkoleniach i obsłudze samolotów F-16, a także współpracy w zakresie szkoleń wojsk specjalnych.
Klich zaznaczył, że rozmawiał z Barakiem na temat pogłębienia współpracy wojskowej. Podkreślił, że od dłuższego czasu omawia sprawę ewentualnego dostarczania polskiej armii samolotów bezzałogowych przez Izrael. Ujawnił, że Polska ma wybór między ofertą amerykańską i izraelską.
"Izrael wie o tym, Amerykanie też wiedzą w związku z tym w tym wyborze proponują nam coraz lepsze warunki. Rozmawiamy na temat całej rodziny bezpilotowców na potrzeby naszych sił zbrojnych i myślę, że niebawem dojdziemy do konkluzji" - oświadczył minister. Przypomniał, że Polska korzysta zarówno z izraelskiego, jak i amerykańskiego sprzętu tego typu w Afganistanie.
Jak wyjaśniał w tej chwili posługujemy się samolotami bezzałogowymi średniego zasięgu, które nie mogą przenosić broni. Jesteśmy natomiast zainteresowani samolotami, które mogłyby przenosić broń oraz bezpilotowcami dłuższego zasięgu.
Szefowie resortów obrony rozmawiali też o współpracy pomiędzy siłami powietrznymi. Klich poinformował, że eskadry polskich F-16 będą latały wspólnie z izraelskimi maszynami. "To się praktykuje, to robimy na co dzień z naszymi partnerami natowskimi, a będziemy to robić także z partnerem spoza NATO, jakim jest Izrael" - powiedział minister.
Jak podkreślił państwo to ma bardzo konkretne doświadczenia ze swoich operacji powietrznych, które są dla Polski bardzo cenne.
Klich i Barak poruszyli też kwestie współpracy między wojskami specjalnymi. Na 2011 rok zaplanowali osiem wspólnych projektów współpracy między grupami i jednostkami takich wojsk.
Szefowie MON rozmawiali też o sytuacji w regionie. Klich oceniał, że największym wyzwaniem dla Izraela w kontekście wystąpień społecznych w państwach arabskich jest Egipt ze względu na liczebność tego kraju oraz istnienie tam poważnych tendencji islamistycznych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.