Na specjalnej audiencji Benedykt XVI przyjął prezydenta Libanu Michela Sleimana.
Bliskowschodni polityk już 23 lutego spotkał się z Papieżem, biorąc udział w ceremonii odsłonięcia figury św. Marona, patrona Libanu, w niszy bazyliki watykańskiej. Dzisiejsza audiencja trwała pół godziny. Prezydent Sleiman spotkał się następnie z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej, abp. Dominiqe’iem Mambertim.
Jak poinformowało watykańskie biuro prasowe, podczas rozmów podkreślono, że „Liban, ze względu na obecność różnych wspólnot chrześcijańskich i muzułmańskich, stanowi przesłanie pokoju i pełnego szacunku współistnienia nie tylko dla regionu, ale dla całego świata”. Zaznaczono w tym kontekście konieczność dialogu i współpracy międzyreligijnej. Ważne jest także zaangażowanie władz świeckich i religijnych w wychowanie do pojednania i pokoju.
Wyrażono nadzieję, że utworzenie w Libanie nowego rządu przyczyni się do stabilizacji kraju wobec czekających go wyzwań wewnętrznych i międzynarodowych. Watykańskie rozmowy prezydenta Sleimana objęły także sytuację na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich wydarzeń w świecie arabskim. Wyrażono wspólne przekonanie o pilnej potrzebie rozwiązania istniejących w regionie konfliktów.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.