Na znaczenie ideału zrealizowanego przez kobiety doktorów Kościoła i współpatronki Europy wskazał Ojciec Święty w przesłaniu wystosowanym do organizatorów i uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej z okazji rocznic ogłoszenia św. Teresy z Ávila, Katarzyny ze Sieny, Teresy z Lisieux i Hildegardy z Bingen doktorami Kościoła oraz ustanowienia przez św. Jana Pawła II świętych Brygidy Szwedzkiej, Teresy Benedykty od Krzyża i Katarzyny ze Sieny Współpatronkami Europy. Odbywała się ona na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.
Papież podkreślił aktualność nauczania tych świętych, które w obecnych warunkach „może być źródłem światła i nadziei dla naszego podzielonego i rozbitego świata”. Zauważył, że choć żyły w różnych epokach, swą siłę czerpały z miłości Boga, wypełniającej ich serca.
„Dzisiejsza wrażliwość świata wymaga, aby kobietom przywrócić godność i przyrodzoną wartość, jakimi obdarzył je Stwórca. Wzór życia tych świętych uwydatnia niektóre z elementów, które składają się na tę kobiecość tak potrzebną Kościołowi i światu: odwaga w stawianiu czoła trudnościom, zdolność do praktycznego działania, naturalna skłonność do aktywności w poszukiwaniu tego, co najpiękniejsze i najbardziej ludzkie, zgodnie z planem Bożym, oraz dalekowzroczna wizja świata i historii - profetyczna - która uczyniła je siewczyniami nadziei i budowniczymi przyszłości” – stwierdził Franciszek.
Ojciec Święty zauważył, że ich poświęceniu w służbie dla ludzkości towarzyszyła wielka miłość do Kościoła i do „Słodkiego Chrystusa na ziemi”, jak Katarzyna ze Sieny lubiła nazywać papieża. „Czuły się współodpowiedzialne za zaradzenie grzechom i cierpieniom swoich czasów i w pełnej harmonii i komunii kościelnej wnosiły wkład w misję ewangelizacyjną” – podkreślił papież.
Franciszek zachęcił uczestniczki rzymskiego spotkania do „promowania tej «kobiecej świętości», która czyni Kościół i świat tak bardzo płodnymi”.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.