Kilkaset cennych, zabytkowych obiektów sakralnych mają pod swoją opieką wielkopolscy policjanci. Od dwóch lat specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze odwiedzają kościoły i pomagają je zabezpieczyć m.in. przed kradzieżą.
Przeglądy odbywają się w ramach opracowanego w wielkopolskiej komendzie policji, unikatowego w skali kraju projektu, przy współudziale konserwatora zabytków i straży pożarnej. Do 2014 roku kontroli pod względem zabezpieczeń antywłamaniowych, antykradzieżowych i przeciwpożarowych poddanych zostanie ponad 700 budowli.
"Wielkopolskie kościoły skrywają przepiękne, cenne zabytki, ale obiekty te są niedostatecznie zabezpieczone. Naszym celem jest uświadomienie gospodarzom tych obiektów potrzebę odpowiedniego zabezpieczenia" - powiedział PAP mł. insp. Krzysztof Jarosz, wielkopolski komendant wojewódzki policji.
Ocenie poddawane są zabezpieczenia mechaniczne, zastosowane instalacje alarmowe, przeciwpożarowe i systemy antywłamaniowe."Już pierwsze, pobieżne sprawdzenie stanu wielkopolskich kościołów uświadomiło nam, że wiele z nich jest niemal niezabezpieczona. Osoby, które opiekują się tymi obiektami nie wiedzą często, jaka jest wartość znajdujących się w kościele obiektów, zaś jedyną barierą przed złodziejami jest często wiekowy zamek w ponadstuletnich drzwiach" - dodał.
Jak poinformował podinsp. Henryk Gabryelczyk z Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu, od września 2009 roku policyjni eksperci dokonali blisko 200 kontroli w obiektach sakralnych na terenie województwa wielkopolskiego.
Funkcjonariusze przeprowadzili też szkolenia wszystkich proboszczów w Wielkopolsce w zakresie zabezpieczenia obiektów oraz dóbr kultury narodowej. Uczestniczyli również w przygotowaniu poradnika "Chrońmy zabytki".
Poradnik opracowany przy współudziale urzędu wojewódzkiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Archidiecezji Poznańskiej został wydany w nakładzie 80 tys. sztuk. Dokument zawiera wiele praktycznych informacji i porad związanych z bezpieczeństwem dóbr kultury oraz adresy internetowe instytucji zajmujących się ochroną zabytków w województwie wielkopolskim.
Komendant Krzysztof Jarosz przypomniał, że efekty nieodpowiedniego zabezpieczenia świątyni mogą być takie, jak w Gnieźnie, gdzie w lutym z tamtejszej katedry skradziono pierścień prymasa Wyszyńskiego. Dotychczasowe poszukiwania cennego przedmiotu nie przyniosły do tej pory efektów.
"W świątyni tej nie ma żadnego systemu monitoringu, skutkiem czego mamy poważne problemy z ustaleniem przebiegu zdarzenia, liczby osób które w chwili zdarzenia przemieszczały się przez katedrę. Cały obiekt jest niewystarczająco zabezpieczony" - podkreślił.
Komendant zaoferował prymasowi Polski, abp. Józefowi Kowalczykowi pomoc w odpowiednim zabezpieczeniu świątyni.
Jarosz poinformował, że cały czas trwa ustalanie okoliczności w których pierścień został skradziony, sprawdzane są też miejsca w których złodziej mógłby próbować sprzedać cenny przedmiot.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.