W kontekście kryzysu libijskiego należy przypomnieć, że zasadniczym obowiązkiem państwa jest ochrona jego obywateli, poszanowanie ich ludzkich praw i podstawowych wolności, takich jak wolność zgromadzeń – powiedział na forum ONZ przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. W Genewie odbyła się specjalna sesja Rady Praw Człowieka poświęcona sytuacji w Libii.
Abp Silvano Tomasi zapewnił, że Stolica Apostolska śledzi z troską i uwagą rozwój wydarzeń w Afryce Północnej. Jej szczególny niepokój budzą nieuzasadnione zabójstwa, ataki wymierzone w ludność cywilną i uczestników pokojowych manifestacji, bezlitosne używanie przemocy, która prowadzi do katastrofy humanitarnej. Watykański dyplomata podkreślił, że obowiązkiem państwa jest realizacja słusznych aspiracji narodu.
Stolica Apostolska popiera wszelkie działania mające na celu powstrzymanie eskalacji przemocy oraz doprowadzenie do uczciwego dialogu między demonstrantami i władzami Libii – zaznaczył abp Tomasi. Zwrócił on również uwagę na szczególnie trudną sytuację obcokrajowców z Afryki subsaharyjskiej. Mogą oni stać się kozłem ofiarnym, na którym wyładowane zostanie gromadzone od dawna niezadowolenie – ostrzegł stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.