Świeży powiew Boga

ks. Leszek Smoliński ks. Leszek Smoliński

publikacja 13.03.2022 08:23

Zrezygnowanie z przekonania „zawsze się tak robiło” nie jest wcale takie proste i łatwe.

Franciszek, którego 9 rocznica wyboru na stolicę Piotrową przypada na II niedzielę Wielkiego Postu, przypomina w programowej adhortacji „Evangelii gaudium”, że za każdym razem, „gdy staramy się powrócić do źródeł i odzyskać pierwotną świeżość Ewangelii, pojawiają się nowe drogi, twórcze metody, inne formy wyrazu, bardziej wymowne znaki, słowa zawierające nowy sens dla dzisiejszego świata” (EG, 11).

Jezus jest odwieczną Dobrą Nowiną i proponuje nieustanną nowość. Każdy dzień przynosi nam przecież coś nowego. Wielość informacji wydaje się być wręcz przytłaczająca, nie do „przetrawienia”. Dlatego warto, korzystając z mądrości Ewangelii, dać się poprowadzić Jezusowi, jak Piotr, Jan i Jakub, zatrzymać się z Nim na górze Tabor, aby się modlić. Papieski Twitter (@pontifex.pl, 12.03.2022) przypomina:

Modlić się to przynosić Bogu bicie serca wydarzeń dnia dzisiejszego, aby Jego spojrzenie otworzyło się szeroko na historię.

A także:

Jeśli bowiem #modlitwa jest żywa, „otwiera wnętrze”, nieustannie prowokuje nas, byśmy dali się poruszyć bolesnemu wołaniu świata. Zastanówmy się, w jaki sposób niesiemy na modlitwie tę toczącą się obecnie wojnę.

Warto sięgnąć po dokument Franciszka, który jako pierwszy w historii Kościoła został w całości poświęcony tematowi powołania do świętości w świecie współczesnym. Papieska zachęta m.in. do modlitwy wpisuje się również w wyjątkowy klimat dnia Pańskiego:

Spotkanie z Jezusem w Piśmie Świętym prowadzi nas do Eucharystii, w której to samo słowo osiąga swoją największą skuteczność, ponieważ jest Ona realną obecnością żywego Słowa. Tam jedyny Absolut otrzymuje najwspanialsze uwielbienie, jakie można Jemu oddać na tym świecie, ponieważ to Chrystus ofiaruje samego Siebie. A kiedy przyjmujemy Go w Komunii św., odnawiamy nasze przymierze z Nim i pozwalamy Mu na coraz pełniejsze wypełnianie Jego przemieniającego działania (GE, 157).

Ta zachęta do modlitwy stanowi również wezwanie, aby jak św. Franciszek z Asyżu, patron obecnego Następcy św. Piotra oraz jego duchowi synowie realizować w swoim życiu franciszkańskie posłanie, będące pozdrowieniem, życzeniem i błogosławieństwem: „Pokój i dobro”.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..