Znaczne podniesienie cen noclegów w hotelach w Rzymie w dniach uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II jest "zgodne z obowiązującym prawem", ale trzeba te przepisy zmienić - ocenił we wtorek wiceburmistrz Wiecznego Miasta Mauro Cutrufo.
Wyjaśnił, że obecne przepisy zobowiązują hotelarzy, by w październiku każdego roku informowali władze miejskie o rozpiętości obowiązujących u nich cen, od najniższych do najwyższych, głównie w zależności od sezonu i terminu. Ceny zapowiadane na przełom kwietnia i maja mieszczą się w tych widełkach.
"Taka jest norma prawna i na tym polega paradoks. Musimy moim zdaniem zmienić to prawo, ale pamiętajmy też, że panuje wolny rynek" - ocenił wiceburmistrz w związku z falą artykułów prasowych o masowym zjawisku podnoszenia przed 1 maja cen w hotelach o dwa czy nawet cztery razy.
Komentarz ten pojawił się dwa dni po tym, jak władze stołecznego regionu Lacjum nie wykluczyły, że rzymscy hotelarze mogą zostać ukarani za nieuczciwe i niczym nieuzasadnione podniesienie cen w związku z napływem pielgrzymów na beatyfikację Jana Pawła II. Na czwartek region wezwał przedstawicieli branży hotelarskiej i operatorów turystycznych na rozmowy.
Przewodniczący komisji do spraw turystyki w Lacjum Giancarlo Miele powiedział, celem działań regionalnych władz jest natychmiastowe zaostrzenie obowiązujących sankcji, przewidywanych za nieuczciwe podnoszenie cen, by można było je zastosować w tym przypadku.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.