Rok Chopina oficjalnie zakończony

Koncertem w Filharmonii Narodowej zakończono oficjalnie Rok Fryderyka Chopina. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Rok Chopinowski w jakimś sensie dzisiaj zamykamy, ale nie kończymy. Ta inwestycja w naszą wrażliwość, w edukację jest niezbędna także w następnych okresach" - mówił przed rozpoczęciem koncertu szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

"Dziękuję wszystkim, którzy uczynili Rok Chopinowski czasem największego sukcesu w promocji polskiej kultury w kraju i poza granicami. Dzięki temu możemy powiedzieć: nie był to rok zmarnowany" - podkreślił minister.

Zdrojewski wręczył dwie odznaki "Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Fryderyka Chopina", przyznawanej osobom oraz instytucjom wyróżniającym się w ochronie dziedzictwa Chopina. Odznaka jest kopią pracy rzeźbiarskiej "Chopin" autorstwa Jana Nalborczyka. Wcześniej został nią uhonorowany tylko prof. Jan Ekier - edytor Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, zawierającego nutowy zapis dzieł, a także cytaty z korespondencji Chopina oraz wspomnień jego uczniów i przyjaciół. Ekier przewodził pracom nad edycją tej publikacji przez ponad 50 lat.

Zdrojewski przyznał odznakę muzykologowi i edytorowi prof. Mieczysławowi Tomaszewskiemu. Tomaszewski jest autorem wielu książek o Fryderyku Chopinie (m.in. "Kompozytorzy polscy o Fryderyku Chopinie. Antologia", "Muzyka Chopina na nowo odczytana", "Chopin i George Sand") oraz tekstów o kompozytorze publikowanych w siedmiu językach. Zredagował też liczne serie edytorskie, m.in. "Documenta Chopiniana", "Biblioteka Chopinowska". Odznakę w imieniu prof. Tomaszewskiego odebrała żona.

Zdrojewski uhonorował odznaką również istniejące od 1934 roku Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Instytucja prowadzi różnorodną działalność, której celem jest szerzenie i pogłębianie wiedzy o Fryderyku Chopinie oraz upowszechnianie jego twórczości. Wyróżnienie odebrał prezes Towarzystwa prof. Kazimierz Gierżod.

Złotym medalem "Zasłużony Kulturze-Gloria Artis" minister kultury uhonorował przewodniczącego Komitetu Obchodów Chopin 2010, Waldemara Dąbrowskiego.

Zakończenie Roku Chopinowskiego odbyło się w 201. rocznicę urodzin kompozytora. W programie wtorkowego koncertu znalazły się: koncert fortepianowy e-moll w wykonaniu Daniła Trifonowa, laureata trzeciej nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego, oraz orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, a także napisany specjalnie na zakończenie Roku Chopinowskiego cykl pieśni "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę" Krzysztofa Pendereckiego. Swój najnowszy utwór muzyk skomponował do wierszy polskich poetów.

W ramach Roku Chopina w Polsce w całym kraju odbyło się ponad 2600 wydarzeń artystycznych (dane z portalu www.chopin2010.pl). Z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że na świecie odbyło się ponad 3600 imprez związanych z Rokiem Chopinowskim.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  21°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »