Reklama

Sejm wznowił posiedzenie

W piątek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Planowany wybór członków Rady IPN został przełożony na następne posiedzenie. W głosowaniu posłowie mają natomiast zdecydować m.in. o rozszerzeniu listy środków niedozwolonych zawartych w dopalaczach.

Reklama

Propozycja zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii rozszerza listę kontrolowanych środków i substancji chemicznych o: pochodne aktynonu, metylon, butylon, pochodne piperazyny, pochodne fenyloetyloaminy oraz inne związki chemiczne: fluoroamfetaminy i naphyrone.

Wszystkie proponowane do objęcia kontrolą ustawową środki odurzające mają działanie psychoaktywne, wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W większości wchodzą one w skład dopalaczy.

Na liście zakazanych substancji mają znaleźć się m.in. syntetyczne kannabinoidy. Znajdują się one w mieszankach ziołowych, które były oferowane w sklepach internetowych i sklepach z tzw. produktami kolekcjonerskimi. Zakazane mają być także katynony - alkaloidy naturalnie występujące w afrykańskiej roślinie khat (czuwaliczka jadalna). Na listę ma być wpisany metylon - substancja syntetyczna, psychoaktywna powodująca m.in. niepokój, stany lękowe. Wśród zakazanych mają znaleźć się także pochodne piperazyny.

Pod koniec listopada weszła w życie nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy. Za złamanie zakazu grozi kara od 20 tys. zł do miliona zł. Podstawę jej wymiaru stanowić ma ilość wytworzonego lub wprowadzonego do obrotu środka.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Sejm nie powoła w piątek członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Na liście kandydatów są historycy: Andrzej Chojnowski, Edward Czapiewski, Antoni Dudek, Piotr Franaszek, Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski, Dariusz Stola, Włodzimierz Suleja, Tadeusz Wolsza i Stanisław Żerko. Dwóch członków Rady wybrał już Senat.

Posłowie będą natomiast głosować m.in. nad projektem nowelizacji Prawa ochrony środowiska, zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji, projektem zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Zajmą się ponadto poselskim projektem nowelizacji ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości. Projekt ma na celu wyeliminowanie z Kodeksu cywilnego i ustawy o gospodarce nieruchomościami instytucji wieczystego użytkowania. Istniejące w dniu wejścia w życie nowelizacji prawo użytkowania wieczystego ulegnie przekształceniu w prawo własności nieruchomości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama