W jednej z gdańskich stoczni trwa budowa największego śródlądowego statku pasażerskiego w Polsce, który będzie pływał we flocie Żeglugi Augustowskiej (Podlaskie). Statek będzie mógł zabrać na pokład 330 osób.
Jak poinformował w sobotę PAP dyrektor ŻA Sławomir Aleksandrowicz, statek buduje stocznia Jabo z Gdańska. Cztery moduły statku trafią do Augustowa jesienią. Tam statek zostanie zmontowany i będzie gotowy do przewozów w sezonie turystycznym w 2012 roku.
Statek będzie miał 40 metrów długości, blisko 6 metrów szerokości i dwa pokłady. Jednostka ma kosztować 3 mln zł.
Aleksandrowicz powiedział PAP, że statek będzie inny niż dotychczasowe jednostki pływające. "Oba pokłady będą odkryte, bo takie jest zapotrzebowanie pasażerów, którzy latem nie chcą pływać w zamkniętym pomieszczeniu" - dodał.
Żegluga Augustowska dysponuje obecnie trzema statkami. "Serwy" i "Sajno" mogą przewieźć po 200 osób, zaś "Perkoz" - 75 pasażerów. Wszystkie były wybudowane w latach 60. Statkiem Serwy w 1999 roku pływał podczas swojej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II. Z tej okazji powstał specjalny rejs z Augustowa do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, gdzie przebywał wówczas papież.
Według Aleksandrowicza, żegluga potrzebuje obecnie nowoczesnej, dużej jednostki z uwagi na wzrastające zainteresowanie podróżowaniem po augustowskich jeziorach. Co roku jest tam ponad 100 tys. podróżnych.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.