40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu rozpoczęło się w niedzielę w bazylice na Jasnej Górze w Częstochowie. Potrwa do wtorku. Modlitwa ta jest bezpośrednim przygotowaniem do zbliżającego się Wielkiego Postu.
Każdego dnia Najświętszy Sakrament w monstrancji wystawiony jest w ołtarzu głównym bazyliki. Pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przez cały dzień - od godz. 5.00 do 21.00 - mogą włączać się w modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. W ramach 40-godzinnego nabożeństwa o godz. 11.00 odprawiana jest msza święta - tzw. suma, a o godz. 17.00 - nieszpory.
Jak przypominają paulini, już za trzy dni rozpoczyna się czas Wielkiego Postu. Najbliższa środa - 9 marca - będzie już Środą Popielcową. Rozpocznie ona 40-dniowy czas pokuty przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan - Wielkanocy.
Pierwszej sumie, odprawionej w czasie nabożeństwa, przewodniczył w niedzielę podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. "Nie żałujmy czasu na niedzielną mszę świętą, niech to nie będzie nigdy w naszej mentalności, że jest to obowiązek, który jeszcze muszę spełnić, bo tak wypada. Nawet jak przychodzi zmęczenie i trud, to pomyślmy sobie, że Eucharystia jest ucztą, ale jest przede wszystkim ofiarą, którą Chrystus kiedyś złożył w sposób krwawy na krzyżu, ale składa i ofiaruje nam się w sposób bezkrwawy na ołtarzu" - powiedział.
Ostatnie nieszpory na zakończenie 40-godzinnego nabożeństwa odprawione zostaną we wtorek. Temu nabożeństwu przewodniczyć ma bp Antoni Długosz z Częstochowy.
Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku jest to m.in. dziękczynienie za dar beatyfikacji Jana Pawła II.
W sobotę na Jasnej Górze rozpoczęły się też przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnych. Czas wypełniony modlitwą i pogłębioną refleksją nad nauczaniem Jana Pawła II - zwłaszcza nad nauczaniem maryjnym - jest zaplanowany na 9 kolejnych sobót przed 1 maja 2011 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.