„Problem roli kobiet w społeczeństwie jest znacznie szerszy i głębszy, aniżeli problem miejsca kobiet w wyborach” – uważa Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim.
Powołana przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiegio Rada wydała w tej sprawie oświadczenie 7 marca – w przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet.
„W świecie współczesnym, w tym także w Polsce, w dialogu publicznym pojawia się z dużą częstotliwością sprawa kobiet” – piszą członkowie Rady. Odnoszą się oni do stereotypowych wzorców roli i zadań współczesnej kobiety, podkreślając, że źródłem wielu nieporozumień są liczne niespójne ruchy feministyczne.
Członkowie Rady zauważają też, że najczęściej z Kościołem wiązany jest model kobiety strażniczki domu, przeciwstawiany wzorcowi kobiety wyzwolonej, realizującej się w sferze zawodowej i publicznej.
„Nic bardziej mylącego” – piszą członkowie Rady, przypominając, że „chrześcijański wizerunek kobiety inspiruje się przykładem postępowania Chrystusa, który przezwyciężając obowiązujące w kulturze swojej epoki wzory, przyjmował wobec niewiast postawę otwartości, szacunku, zrozumienia i serdeczności”.
W swoim oświadczeniu Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim porusza szereg praktycznych konsekwencji dla życia społecznego wynikających z chrześcijańskiej wizji kobiety. „Konieczne jest podkreślenie i docenienie wartości pracy wychowawczej i domowej kobiety i znalezienie dla niej stosownej rekompensaty” – zauważają członkowie Rady.
Powołują się przy tym na obliczenia ekonomistów, którzy potwierdzają, że dzięki pracy w domu kobiety wytwarzają 25% całego PKB kraju, nie otrzymując za to wynagrodzenia.
Rada Społeczna zauważa także, że „konieczne jest stwarzanie jak najszerszych możliwości dla pracy zawodowej kobiet, dzięki której mogą one spełnić się zawodowo, wykorzystując swoje talenty i aspiracje”.
„Praca zawodowa kobiet nie stoi w sprzeczności z chrześcijańskim pojmowaniem ich roli w społeczeństwie pod warunkiem, że nie utrudnia ona kobiecie realizowania jej naturalnego powołania” – piszą w oświadczeniu członkowie Rady Społecznej.
Apelują o „stworzenie szerszych możliwości pracy na części etatu, zwiększenie liczby przedszkoli i żłobków, dłuższe urlopy wychowawcze”. „Nadal nie zostało wyeliminowane zjawisko nierównego wynagradzania za identyczną pracę kobiet i mężczyzn” – piszą członkowie Rady, co znajduje swe „konsekwencje w postulatach o wydłużenie wieku emerytalnego kobiet”.
Rada zwraca szczególną uwagę na problemy niektórych grup i zawodów kobiecych, na przykład mieszkanek wsi i małych miasteczek. Członkowie Rady zauważają, że osiągnięcia rolnictwa „są w znacznej mierze zasługą gospodyń wiejskich, które wykonują absorbującą pracę w gospodarstwie rolnym będąc równocześnie matkami i wychowawczyniami nierzadko licznego potomstwa”. Ich zadaniem, „niedostateczne dochody rolników dotyczą „szczególnie pracy kobiet w rolnictwie”.
Według członków Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim zbyt nisko jest opłacana także praca pielęgniarek w służbie zdrowia, tym bardziej, że „waga zawodów pielęgniarskich i opiekuńczych w nowoczesnym, starzejącym się społeczeństwie, będzie rosnąć”.
„Równie ważną społecznie i wymagającą dużego oddania pracę wykonują nauczycielki różnego typu szkół. Tymczasem ich wynagrodzenie często nie odzwierciedla ich potrzeb i społecznego znaczenia zawodu” – zauważają członkowie Rady Społecznej.
Rada Społeczna podkreśla także rolę Kościoła i kościelnych organizacji w trosce o samotne matki i dzieci nienarodzone. „Osobom poświęcającym się tym sprawom należy się najwyższe społeczne uznanie i wsparcie” – piszą członkowie Rady.
„Na tle poruszanych wyżej problemów zupełnie inaczej przedstawia się waga szeroko obecnie podnoszonego problemu parytetu płci na listach wyborczych. Problem roli kobiet w społeczeństwie jest znacznie szerszy i głębszy, aniżeli problem miejsca kobiet w wyborach. Wymaga on naszej aktywnej postawy i zmiany w wielu dziedzinach” – czytamy dalej w oświadczeniu.
„Dlatego apelujemy do wszystkich, którym rzeczywiście leży na sercu dobro społeczne o aktywne włączenie się do pracy nad przywróceniem właściwie pojętej roli kobiety w społeczeństwie; w rodzinie, parafii, diecezji, regionie i w całym kraju” – kończą oświadczenie członkowie Rady.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim istnieje od 2002 roku. Członkowie Rady reprezentują różne środowiska życia naukowego, kulturalnego i społecznego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.