Świadomość, że „spotkałem w życiu świętego” jest przejmująca – mówi w rozmowie z KAI kard. Stanisław Ryłko i podkreśla, że Jan Paweł II umiejętnie łączył kontemplację z pracą.
Kard. Ryłko, przez wiele lat współpracownik Jana Pawła II, przyznał że ogłoszenie daty beatyfikacji Sługi Bożego było dla nas wszystkich wielkim wydarzeniem. „Czekaliśmy na ten dzień, a jednocześnie moment, w którym pojawiła się ta wiadomość, dotknął każdego z nas” – uznał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Jak przyznał, w tym momencie poczuł głęboką świadomość jak wielkim darem były dla niego wszystkie spotkania z Janem Pawłem II, zwłaszcza w ciągu lat pracy w Stolicy Apostolskiej, kiedy to przez pewien okres mógł niemal codziennie rozmawiać z Janem Pawłem II.
„Ta świadomość „spotkałeś w życiu świętego” jest przejmująca, spotkać się z człowiekiem świętym, niejako otrzeć się o świętość, dotknąć świętości” – powiedział kard. Ryłko. Przyznał, że miał okazję rozmawiać na ten temat z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. „Rozmawialiśmy o tym, jakim darem dla nas był Jan Paweł II i możliwość spotkania ze świętym” – stwierdził.
W opinii kard. Ryłko papież zostawił nam bardzo wielorakie przesłanie nie tylko w tym czego nauczał, ale także w tym, kim był. „Jan Paweł II jako homo Dei, Boży człowiek, człowiek zanurzony w Bogu, człowiek modlitwy i kontemplacji, pomimo tak wielkiego zaangażowania w działanie, uczy nas jak wielką i ważną rzeczą w życiu chrześcijanina jest łączenie kontemplacji z akcją, z pracą, że te rzeczy nie przeciwstawiają się sobie, ale idą razem, w parze” – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Watykański hierarcha stwierdził również, iż zawsze uderzał go także inny rys świętości Jana Pawła II – bliskość człowieka. „On zanurzony w Bogu, był jednocześnie tak bardzo wrażliwy na sprawy ludzkie” – podkreślił kard. Ryłko.
Przypominając pamiętne słowa papieża Polaka „Człowiek jest drogą Kościoła” kardynał podkreślił, że jego zdaniem jest to przekaz ważny zarówno dla Kościoła jak i dla wszystkich nas: być blisko człowieka. W jego opinii w życiu Jana Pawła II obecne były dwie pasje: pasja poświęcenia się Bogu i pasja poświęcenia się dla człowieka.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.