- To w sumie dobry projekt, wszyscy na nim wygrają - tak szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki komentuje rządową propozycję zmian w systemie emerytalnym, przewidującą zmniejszenie składki do OFE.
Zgodnie z przedstawionym we wtorek projektem, składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc.
Bielecki powiedział w środę w RMF FM, że po posiedzeniu rządu "wszyscy są wygrani". "Przede wszystkim polscy emeryci - i ci istniejący, i ci przyszli, i finanse publiczne, i myślę, że nawet zarządzający funduszami. Jest to w sumie dobry projekt" - ocenił.
Szef Rady Gospodarczej był też pytany, czemu obecny rząd nie zdecydował się na obniżenie prowizji, jaką OFE pobierają od środków, które są do nich przekazywane. Zdaniem Bieleckiego korekty wymagają nie tylko opłaty, ale i system zarządzania funduszami. "Rząd powiedział tak: efektywność funduszy musi być poprawiona i zmieniona, na to potrzeba paru miesięcy, w związku z tym będzie cała nowa ustawa nt. efektywności i będą - podejrzewam - inne opłaty za zarządzanie funduszami emerytalnymi" - powiedział.
Zdaniem Bieleckiego, obecnie jest za wcześnie, by zrealizować propozycję ministra Michała Boniego, który chciał, by za parę lat składka do OFE osiągnęła poziom 5 proc. Były premier ocenił też, że ważny jest inny zapis projektu rządowego, mówiący o obowiązkowym przeglądzie systemu emerytalnego przez rząd. Podkreślił też, że "elementarna uczciwości nakazywała przyjąć takie propozycje, jakie były w przedłożeniu rządowym". "Były takie sugestie, nawet ze środowisk OFE, żeby to zawiesić na dwa-trzy lata, czyli robić taką tradycyjną polską prowizorkę. Premier poszedł w jakimś sensie na konfrontację" - ocenił szef Rady Gospodarczej.
Jak mówił Bielecki, zmian w systemach emerytalnych dokonały wszystkie kraje regionu, ale Polska jako jedyna zrobiła coś, co ma "perspektywę wieloletnią". "Ani nie wyjęliśmy siekiery, ani nie zawiesiliśmy (przekazywania składek do OFE - PAP), ani zrobiliśmy częściowego ograniczenia składki, tylko po prostu zrobiliśmy model inny" - powiedział. Dodał, że za dwa-trzy lata, kiedy na świecie skończy się kryzys gospodarczy, a na rynku pojawią się nowe produkty finansowe, w które mogłyby inwestować OFE, składka do funduszy mogłaby się zwiększyć.
Były premier był też pytany, czy za zmniejszeniem składki do OFE pójdą inne zmiany w systemie emerytalnym. W tym kontekście Bielecki wymienił reformę emerytur mundurowych. "Reforma dojrzewa, jest tylko kwestia, jak daleko ta reforma ma pójść" - powiedział. "Jestem optymistą, że to jest kwestia jeszcze tej kadencji" - dodał.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.