Siedmiu kolejnych poszkodowanych w katastrofie w kopalni Pniówek przyjęło w piątek Centrum Leczenia Oparzeń Siemianowicach Śląskich (CLO). Tym samym liczba leczonych tam rannych w tym wypadku wzrosła do 17.
Przyjęci ostatnio pacjenci to osoby, które znajdowały się w strefie wybuchu pierwszych eksplozji metanu w środę; wcześniej były leczone w innych szpitalach – podali przedstawiciele CLO.
"Górnicy bezpośrednio po wypadku zostali przetransportowani do innych szpitali w regionie, gdzie udzielono im niezbędnych świadczeń. Z uwagi na specyfikę oparzeń spowodowanych wybuchem i wysokie ryzyko oparzeń dróg oddechowych, zdecydowano o konieczności dalszej specjalistycznej diagnostyki w tym zakresie w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich" - przekazał rzecznik CLO Wojciech Smętek.
Jak dodał, u siedmiu górników, u których wcześniej wykluczono inne poważne obrażenia, zdiagnozowano w piątek oparzenia dróg oddechowych i podjęto decyzję o przyjęciu do Centrum i leczeniu przy pomocy hiperbarii tlenowej.
"Izolowany uraz oparzeniowy dróg oddechowych, często bezobjawowy i z prawidłowymi parametrami wymiany gazowej (saturacji) może skutkować problemami oddechowymi w późniejszym okresie, stąd pacjenci ci zostali hospitalizowani i będą poddawani zabiegom tlenoterapii hiperbarycznej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia późnych powikłań po oparzeniach dróg oddechowych" – wyjaśnił Piotr Wróblewski, lekarz anestezjolog, wieloletni ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii CLO.
Po piątkowych przyjęciach do CLO, obecnie w tym szpitalu przebywa 17 rannych w wypadku w kopalni Pniówek. Pięciu z nich jest na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich to czołowy polski ośrodek zajmujący się kompleksowym leczeniem urazów oparzeniowych i ran przewlekłych. Funkcjonują w nim cztery specjalistyczne oddziały, a także Pracownia Hiperbarii Tlenowej, Bank Tkanek i Zakład Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka dysponuje 70 łóżkami. Rocznie hospitalizowanych jest tu ponad 1200 pacjentów. Przyszpitalne poradnie przyjmują rocznie ponad 7000 pacjentów.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.