Reklama

7 kolejnych poszkodowanych w katastrofie w Pniówku przyjętych do CLO

Siedmiu kolejnych poszkodowanych w katastrofie w kopalni Pniówek przyjęło w piątek Centrum Leczenia Oparzeń Siemianowicach Śląskich (CLO). Tym samym liczba leczonych tam rannych w tym wypadku wzrosła do 17.

Reklama

Przyjęci ostatnio pacjenci to osoby, które znajdowały się w strefie wybuchu pierwszych eksplozji metanu w środę; wcześniej były leczone w innych szpitalach – podali przedstawiciele CLO.

"Górnicy bezpośrednio po wypadku zostali przetransportowani do innych szpitali w regionie, gdzie udzielono im niezbędnych świadczeń. Z uwagi na specyfikę oparzeń spowodowanych wybuchem i wysokie ryzyko oparzeń dróg oddechowych, zdecydowano o konieczności dalszej specjalistycznej diagnostyki w tym zakresie w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich" - przekazał rzecznik CLO Wojciech Smętek.

Jak dodał, u siedmiu górników, u których wcześniej wykluczono inne poważne obrażenia, zdiagnozowano w piątek oparzenia dróg oddechowych i podjęto decyzję o przyjęciu do Centrum i leczeniu przy pomocy hiperbarii tlenowej.

"Izolowany uraz oparzeniowy dróg oddechowych, często bezobjawowy i z prawidłowymi parametrami wymiany gazowej (saturacji) może skutkować problemami oddechowymi w późniejszym okresie, stąd pacjenci ci zostali hospitalizowani i będą poddawani zabiegom tlenoterapii hiperbarycznej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia późnych powikłań po oparzeniach dróg oddechowych" – wyjaśnił Piotr Wróblewski, lekarz anestezjolog, wieloletni ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii CLO.

Po piątkowych przyjęciach do CLO, obecnie w tym szpitalu przebywa 17 rannych w wypadku w kopalni Pniówek. Pięciu z nich jest na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich to czołowy polski ośrodek zajmujący się kompleksowym leczeniem urazów oparzeniowych i ran przewlekłych. Funkcjonują w nim cztery specjalistyczne oddziały, a także Pracownia Hiperbarii Tlenowej, Bank Tkanek i Zakład Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka dysponuje 70 łóżkami. Rocznie hospitalizowanych jest tu ponad 1200 pacjentów. Przyszpitalne poradnie przyjmują rocznie ponad 7000 pacjentów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama