Reklama

Samorządy powinny pomagać

Na konieczność docenienia i wsparcia przez władze samorządowe społecznej działalności instytucji niepublicznych, w tym kościelnych wskazał papież przyjmując dziś przedstawicieli Krajowego Stowarzyszenia Gmin Włoskich. Jak zaznaczył chodzi także o wymiar finansowy tej pomocy.

Reklama

Ojciec Święty zauważył, że samo pojęcie gmin wiąże się ze wspólnotą, która razem się spotyka, dialoguje, świętuje i wypracowuje plany na przyszłość, a jednocześnie jest wspólnotą wierzących, celebrującą niedzielną Eucharystię i następnie spotykającą się na placu przed swoim kościołem. W tym kontekście wskazał na konieczność budowania także dzisiaj braterskiej wspólnoty, w której pomimo napięć i cierpień współczesnego życia parafia i gmina konstruują życie sprawiedliwe i solidarne. Zaznaczył, że różnorodność podmiotów nie stoi w sprzeczności z jednością narodu celebrującego w tym roku 150. lecie swego zjednoczenia. Są to też wartości, które jeśli utrzymywane są w równowadze wzajemnie się ubogacają.

Papież przypomniał, że tradycyjnie nauka społeczna Kościoła dwie zasady pozwalające na owo harmonijne współistnienie określa jako pomocniczość i solidarność. Powinny być one stosowane także na płaszczyźnie samorządowej zarówno w odniesieniu do instytucji publicznych państwowych, regionalnych i prowincjalnych jak i społecznych czy niepublicznych obecnych na danym terytorium. Zauważył, że te ostatnie są zaangażowane w działania o dużej wartości społecznej, poświęcając się szczególnie warstwom znajdującym się na marginesie i potrzebującym. Są wśród nich liczne instytucje kościelne, takie jak parafie, oratoria, domy zakonne, katolickie instytucje edukacyjne i pomocowe. „Mam nadzieję, że te cenne działania zawsze znajdą właściwe uznanie i wsparcie, także finansowe” – powiedział Benedykt XVI.

Po raz kolejny Ojciec Święty zaznaczył, że Kościół nie żąda przywilejów, ale możliwości swobodnego pełnienia swojej misji, zgodnie z wymogami prawdziwego poszanowania wolności religijnej. Pozwała ona we Włoszech na współpracę między wspólnotą cywilną a kościelną. Zauważył, że niestety, w innych krajach mniejszości chrześcijańskie są często ofiarami dyskryminacji i prześladowań. Papież wyraził uznanie dla inicjatywy Stowarzyszenia Gmin Włoskich zachęcającej do uwrażliwienia na tę kwestię i potwierdzającej jednocześnie niezaprzeczalny charakter wolności religijnej stanowiącej fundament wolności i pokojowego współistnienia między narodami.

Na zakończenie swego przemówienia papież odniósł się także do kwestii napływu migrantów. Zaznaczył, że w obliczu tego wyzwania należy połączyć solidarność z szacunkiem dla prawa, aby nie zakłócić życia społecznego i uwzględnić zasady prawa oraz tradycji kulturowych i religijnych z których czerpie swą tożsamość naród włoski. Ojciec Święty zachęcił włoskich samorządowców do ofiarności w służbie publicznej, aby krzewili współpracę, solidarność i relacje autentycznie humanistyczne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama