Nie jest prawdą, że Japonia nie potrzebuje pomocy z zewnątrz- mówi ordynariusz diecezji Niigata, bp Isao Kikuchi, Japończycy są przerażeni skalą katastrofy. Choć posiadają niezbędne środki materialne, by pozbierać się po trzęsieniu ziemi, potrzebują duchowego wsparcia reszty świata. Potrzebujemy waszej modlitwy – apeluje bp Kikuchi.
„Widzę, że większość ludzi jest w szoku – powiedział Radiu Watykańskiemu japoński hierarcha. – Czegoś takiego jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy, choć jesteśmy przyzwyczajeni do trzęsień ziemi i władze są do nich dobrze przygotowane. Co roku dochodzi tu do wielu wstrząsów sejsmicznych, również bardzo silnych, jak na przykład w mojej diecezji w 2004 i w 2007 r. I dlatego wczoraj w pierwszej chwili nie było nawet wielkiej paniki. Najbardziej przeraziło nas tsunami, choć i ono nie było dla nas nowym doświadczeniem. Nigdy jednak nie było tak wielkie.
Nowym doświadczeniem jest natomiast uszkodzenie elektrowni atomowej. Choć jestem pewny, że władze są i na to przygotowane, to jednak czegoś podobnego jeszcze u nas nie było. I to napawa lękiem, tym bardziej, że ludzie wciąż mają jeszcze w pamięci wojenną tragedię z Hiroszimy i Nagasaki. Dlatego potrzebujemy wyrazów solidarności z zewnątrz. To ważne, by Japończycy wiedzieli, że ludzie na całym świecie śledzą naszą tragedię, pamiętają o nas, modlą się za nas i nas wspierają”.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przesłało na ręce przewodniczącego episkopatu Japonii list z wyrazami „współczucia oraz ludzkiej i chrześcijańskiej solidarności dla Kościoła w Japonii i całego narodu japońskiego” w związku z tragicznym kataklizmem w tym kraju.
„Bogu, który jest bogaty w miłosierdzie, polecamy ofiary trzęsienia ziemi i wywołanych przez nie katastrof” – czytamy w liście kondolencyjnym. Biskupi zapewnili również, że solidaryzują się z ludźmi, którzy stracili swoich najbliższych, pozbawieni zostali dachu nad głową albo środków do życia. „Niech Pan życia przyjmie do swojej chwały zmarłych, a w serca żywych wleje wiarę i nadzieję na nowe życie” – podkreślono w dokumencie.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.