Dzisiaj we wszystkich kościołach archidiecezji tokijskiej odczytano na mszach św. orędzie metropolity abp Petera Takeo Okady, w którym apeluje on o "solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi”. O swojej modlitwie za ofiary i ratowników zapewnił także ponownie Benedykt XVI.
W orędziu abp Okada zacytował wczorajszy telegram kondolencyjny wystosowany w imieniu Benedykta XVI przez kard. Tarcisio Bertone, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Papież zapewnia w nim o swej modlitwie za zmarłych w wyniku katastrofalnego trzęsienia ziemi i fal tsunami, które zniszczyły północno-wschodnie wybrzeże Japonii. Ojciec Święty uprasza „o Boże błogosławieństwo, moc i pociechę dla ich rodzin i przyjaciół”.
W zakończeniu orędzia podano informacje o specjalnym koncie Caritas Japonii, na który można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych w wyniku kataklizmu.
Do kataklizmu w Japonii nawiązał dziś także Benedykt XVI.
„Pragnę ponowić moją duchową bliskość względem drogich mieszkańców tego kraju, którzy godnie i mężnie stawiają czoło konsekwencjom tych nieszczęść” – powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary tragicznego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.
Przemawiając po włosku Benedykt XVI powiedział: „Drodzy bracia i siostry, ogromne wrażenie wywarły na nas wszystkich obrazy tragicznego trzęsienia ziemi i następnie tsunami w Japonii. Pragnę ponowić moją duchową bliskość względem drogich mieszkańców tego kraju, którzy godnie i mężnie stawiają czoło konsekwencjom tych nieszczęść. Modlę się za ofiary oraz ich rodziny i za wszystkich, którzy cierpią z powodu tych strasznych wydarzeń. Pragnę wesprzeć osoby, które z niezrównaną gotowością angażują się w niesienie pomocy. Bądźmy zjednoczeni w modlitwie. Pan jest blisko nas!”
Według ostatnich danych wyniku piątkowego trzęsienia ziemi w Japonii i wywołanej nim fali tsunami życie straciło ok. 2 tys. osób. Według japońskiej telewizji NHK liczba ofiar może sięgnąć nawet ponad 10 tys. osób.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.