W dowód wdzięczności za pomoc, jaką Polacy okazują uchodźcom wojennym z Ukrainy, ludność na Wołyniu porządkuje i odnawia polskie cmentarze.
Jak informuje "Monitor Wołyński", jedną z takich nekropolii był stary cmentarz w Szpanowie koło Równego. Inicjatorem akcji był Roman Stasiuk, mieszkaniec pobliskiej Hruszwicy, deputowany Rówieńskiej Rady Obwodowej.
Inicjatorem całej akcji był Roman Stasiuk - mieszkaniec pobliskiej Hruszwicy.
— Mischa Von Jadczak (@michaljadczak) 21 kwietnia 2022
Ponadto do renowacji przekazano posąg Najświętszej Marii Panny, który latami leżał w rowie w pobliżu cmentarza.
Po jego odrestaurowaniu planowane jest umieszczenie go w miejscu, w którym kiedyś stał.
"Kiedy zobaczyłem, jak Polacy traktują Ukraińców, ilu oni przyjęli naszych uchodźców, jak bardzo im pomagają, jak wspierają Ukrainę, wpadłem na pomysł (...), aby pokazać, że szanujemy Polaków. Więc posprzątaliśmy na cmentarzu w Szpanowie".
Na zdjęciu autorstwa Romana Stasiuka możemy zobaczyć jedną z pań, która to w uporządkowaniu naszego cmentarza brała udział.
— Mischa Von Jadczak (@michaljadczak) 21 kwietnia 2022
Jak widać trzyma ona w ręku pędzel, zatem te wszystkie groby jak i krzyże zostały też na nowo odmalowane. pic.twitter.com/W4EtmQrqST
W porządkowanie cmentarza włączyli się mieszkańcy, którzy oczyścili go z dziko rosnących krzaków, gałęzi i śmieci. Odnowiono także krzyże i pomniki oraz zbudowano nowe schody. Posąg Najświętszej Marii Panny, który przez wiele lat leżał w rowie w pobliżu cmentarza, został oddany do renowacji.
Tak teraz wygląda PL cmentarz w Szpanowie koło Równego na Wołyniu..
— Mischa Von Jadczak (@michaljadczak) 21 kwietnia 2022
Oczyszczono go z krzaków, gałęzi i śmieci, postawiono powalone krzyże i pomniki, zbudowano nowe schody. Uczynili zaś to mieszkańcy Szpanowa i okolicznych wsi w podziękowaniu za naszą pomoc w ich walce z kacapami. pic.twitter.com/imsMpFhX1L
Ukraińcy posprzątali także polski cmentarz w Rokitnie, w obwodzie rówieńskim. "Od chwili, gdy Rosja otwarcie zaatakowała Ukrainę, Polacy jako pierwsi zareagowali i przyjęli naszych ludzi, zapewnili im schronienie i środki do życia. Jednym ze sposobów, w jaki mogliśmy w tej chwili podziękować, było posprzątanie cmentarza" - mówi jeden z mieszkańców.
To już zdjęcia z Rokitna koło Równego oraz z Żurawnik znajdujących się także na Wołyniu.
— Mischa Von Jadczak (@michaljadczak) 21 kwietnia 2022
W obu tych miejscach tuż przed Wielkanocą miejscowa ludność również postanowiła całkowicie spontanicznie posprzątać nasze nekropolie. pic.twitter.com/7BSZBeiCK4
"Bardzo dziękujemy braciom Polakom za ich wysiłek. Jesteśmy wdzięczni za pomoc humanitarną oraz za to, że goszczą u siebie naszych ludzi" - mówią Ukraińcy z Wołynia.
Kolejny polski cmentarz wojenny, który wzięli w opiekę mieszkańcy Ukrainy, znajduje się we wsi Hajowe Hromady Kiwerce. Tu spoczywają mieszkańcy Przebraża. Jak informuje "Monitor Wołyński", uczestnicy tołoki (tak w Ukrainie nazywana jest akcja, podczas której wszyscy razem, przeważnie mieszkańcy jednej miejscowości, wykonują jakąś robotę, wspólnie komuś pomagają) usuwali z terenu cmentarza opadłe liście i gałęzie oraz malowali postumenty położone na cmentarzu.
Суспільне Волинь В селі на Волині волонтери прибрали польське кладовищеPolski Cmentarz Wojenny w Przebrażu to szczególne dla Polaków miejsce pamięci - spoczywają na nim żołnierze Armii Krajowej, mieszkańcy Przebraża oraz wielu innych wołyńskich miejscowości, którzy stracili życie w okresie II wojny światowej, głównie podczas Rzezi Wołyńskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.