W reaktorze nr 2 elektrowni atomowej Fukushima I, na północnym wschodzie Japonii, poziom wody chłodzącej bardzo się obniżył i pręty paliwowe są już całkowicie odsłonięte - podała w poniedziałek japońska agencja Jiji, powołując się na operatora, firmę TEPCO.
Według agencji, nie można wykluczyć stopienia się prętów paliwowych, co zwiększa ryzyko uszkodzenia osłony i radioaktywnego wycieku. W reaktorze nr 2 doszło wcześniej do awarii systemu chłodzenia.
Identyczna awaria, która może doprowadzić do przegrzania i eksplozji, wystąpiła w reaktorach nr 1 i nr 3 tej samej elektrowni.
Przedstawiciel TEPCO Takako Kitajima mówił, że w następstwie awarii systemu chłodzącego pracownicy elektrowni przygotowują się do wtłoczenia do reaktora nr 2 wody morskiej. Podjęta miała być także kolejna próba zmniejszenia ciśnienia w reaktorze.
W uszkodzonej przez piątkowe trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni Fukushima I jest sześć reaktorów. Elektrownia znajduje się 250 kilometrów na północ od Tokio.
Wcześniej w poniedziałek w reaktorze nr 3 elektrowni Fukushima I doszło do dwóch wybuchów, ale osłona reaktora nie została uszkodzona - poinformowała MAEA. W sobotę eksplozja nastąpiła w reaktorze nr 1 tego kompleksu.
Powodzeniem zakończyło się natomiast chłodzenie dwóch reaktorów w pobliskiej elektrowni Fukushima II.
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
Legendarny dowódca II Korpusu Polskiego został pochowany wśród swoich żołnierzy.
Zwolennicy przypisywali mu wyłącznie zalety. Przeciwnicy zarzucali zaś zdławienie demokracji.