1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, dziś wspieramy unijne aspiracje innych; Europa nie będzie kompletna, dopóki wszystkie państwa pragnące wstąpić do UE nie uzyskają takiej możliwości - oświadczył w niedzielę resort dyplomacji.
"Po ponad dziesięciu latach przygotowań, 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś wspieramy unijne aspiracje innych. Europa nie będzie kompletna, dopóki wszystkie państwa pragnące wstąpić do UE nie uzyskają takiej możliwości" - podał resort we wpisie na Twitterze.
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Jako państwo członkowskie ma możliwość wpływania na kształt decyzji podejmowanych na forum UE.
Unia Europejska jest unią gospodarczą i polityczną między 27 krajami europejskimi. Wspólnota jest też największym blokiem handlowym na świecie. Jest największym na świecie eksporterem towarów i usług oraz głównym rynkiem importowym dla ponad 100 krajów. Podstawą jednolitego rynku są tzw. cztery swobody - swoboda przepływu osób, towarów, usług i kapitału, które zapisano w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.