Od stolicy Francji, Paryża, rozpocznie się 24 i 25 marca organizowany przez Papieską Radę ds. Kultury „Dziedziniec pogan” – spotkanie ludzi wierzących i niewierzących, z którego inicjatywą wystąpił pod koniec roku 2009 Benedykt XVI.
Program tego wydarzenia zaprezentowano dziś podczas konferencji prasowej w paryskim Collège des Bernardins (Kolegium Bernardynów). Podobne spotkania mają mieć też w przyszłości miejsce w innych metropoliach świata.
Jak zauważył dyrektor wykonawczy „Dziedzińca pogan”, ks. Laurent Mazas z Papieskiej Rady ds. Kultury, pomimo, iż wiele osób niewierzących nie chce się czuć "przedmiotami" ewangelizacji, to wiele z nich jest otwartych na pytanie o Boga. „Nigdy istotne pytania egzystencjalne, dotyczące sensu życia, wartości czy pytania o Boga nie były tak mało wspólnie poruszane przez ludzi wierzących i niewierzących, jak w czasach kiedy paradoksalnie tak wielką wagę przypisuje się na Zachodzie wymianie opinii i dialogowi” – zauważył ks. Mazas. Przypomniał, że o dziedzińcu pogan w Świątyni Jerozolimskiej, jako miejscu gdzie pełnymi prawami obywatelstwa cieszą się także niewierzący pisze w swej ostatniej książce „Jezus z Nazaretu” Benedykt XVI.
W ramach paryskiego spotkania odbędą się trzy kolokwia na temat „Oświecenie, religie i zdrowy rozsądek”. 24 marca przewidziano spotkanie na UNSECO i Sorbonie, a następnie na Instytucie Katolickim. Zabiorą w nich udział pisarka, filozofka i psychoanalityczka, Julia Kristeva, prof. Axel Kahn oraz bp Claude Dagens, członek Akademii Francuskiej.
Wieczór wieńczący spotkanie obędzie się na placu przed katedrą Notre Dame 25 marca. Przewidziano transmisję specjalnego przemówienia Benedykta XVI oraz czuwanie modlitewne prowadzone przez braci z Taizé.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.