W serwisie Twarze Solidarności czytać można o wpływie polskich przemian na upadek komunizmu w Europie Wschodniej. Od teraz również po ukraińsku.
W serwisie "Gościa Niedzielnego" Twarze Solidarności w listopadzie 2021 r. umieściliśmy zakładkę pt. „Solidarność burzy mury” poświęconą wpływowi polskich przemian na upadek komunizmu w Europie Wschodniej. Jak napisał w 1981 r. odsiadujący w łagrze wyrok największy ukraiński poeta tamtej doby Wasyl Stus: „Polska tworzy odrębną epokę w świecie totalitarnym i zapoczątkowuje jego kres”. On i wielu innych przeczuwało, że powstanie niezależnego związku zawodowego w Polsce będzie mieć konsekwencje dla całego Bloku Wschodniego. Przełomowy okazał się 1989 r., kiedy legalizacja NSZZ „Solidarność” oraz zwycięstwo jej kandydatów w częściowo wolnych wyborach parlamentarnych zapoczątkowało procesy nazwane Jesienią Narodów oznaczające kres komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Dwa lata później rozpadł się Związek Sowiecki i powstała suwerenna Ukraina.
Teksty dotyczące sytuacji na Ukrainie napisała dla nas dr Jana Prymachenko z Instytut Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk. Publikujemy je w oryginale z przekonaniem, że bez tamtych wydarzeń nie byłoby dzisiejszej solidarności Polaków z Ukraińcami walczącymi o swoją wolność z rosyjską agresją. Ks. Wołodymyr Lytwyniw pomógł nam w opracowaniu tytułów oraz przetłumaczył teksty wstępów na język ukraiński.
Zobacz więcej:
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.