Rodzina miała ogromne szczęście, że pułapka nie zadziałała.
Sytuację, do której doszło w ostatnich dniach w Buczy, opisał wiceszef ukraińskiego MSW Anton Geraszczenko. Jedna z rodzin wracających do Buczy po opuszczeniu miasta przez Rosjan odkryła w swoim mieszkaniu śmiertelną pułapkę: w mechanizmie młoteczkowym pianina, na którym zwykle grywała 10-letnia córka, ukryty był granat. Ładunek wybuchowy odkryła matka dziewczynki, ostatecznie został rozbrojony przez saperów.
Podkijowska Bucza jest jednym z miast, w którym po odwrocie wojsk rosyjskich odkryto liczne ciała pomordowanych przez okupantów cywilów. Wiele z ciał ofiar znaleziono leżące na ulicy, inne w zbiorowych grobach. Rosjanie w podkijowskich miejscowościach wykazywali się wyjątkowym okrucieństwem. Do rzezi w Buczy doszło w marcu 2022 r., a liczba cywilnych ofiar mordów w samej Buczy wynosi około 320. Część z ofiar miała związane ręce, liczne ciała nosiły ślady tortur. Niektóre ciała były spalone, ille ułożone w taki sposób, aby wzdłuż ulicy przed każdym domem leżało jedno ciało.
Informacja o rosyjskich zbrodniach na terenie Buczy została upubliczniona w kwietniu, po tym, jak 29 marca Rosjanie opuścili miasteczko. Strona rosyjska oskarżyła Ukrainę i państwa zachodnie o kłamstwo i zaprzeczyła jakoby miała cokolwiek wspólnego z masakrą. Jednak zdjęcia satelitarne potwierdzają, że ciała na ulicach miasta pojawiły się w czasie rosyjskiej okupacji Buczy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.