Londyńska Chelsea porozumiała się już z nowym właścicielem. Od poniedziałku będzie nim Todd Boehly i związane z nim konsorcjum Clearlake Capital. Klub poinformował o tym w sobotę na swojej stronie internetowej.
"Chelsea potwierdza, że podpisano już ostateczne porozumienie w sprawie sprzedaży klubu angielskiej Premier League konsorcjum kierowanemu przez Todda Boehly'ego. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w poniedziałek" - głosi komunikat.
Konsorcjum złożyło ofertę w kwocie 4,25 mld funtów (4,97 mld euro). Kilka dni wcześniej spełnione zostały ostatnie formalne warunki umożliwiające odkupienie Chelsea od jej dotychczasowego właściciela, rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza. Podlega on sankcjom rządu brytyjskiego. Abramowicz wystawił londyński klub na sprzedaż na początku marca po inwazji Rosji na Ukrainę.
Todd Boehly to finansista, współwłaściciel koszykarskiego klubu Los Angeles Lakers i baseballowej drużyny Los Angeles Dodgers. Miał już okazję być na kilku meczach Chelsea. Transakcję nadzoruje nowojorski bank Raine Group.
Od 2003 roku, gdy Abramowicz kupił Chelsea za 140 mln funtów, zaczął się najlepszy okres w historii londyńskiego klubu, do czego w istotnej mierze przyczyniły się duże transfery. Od tego czasu Chelsea pięć razy zdobyła mistrzostwo Anglii, pięciokrotnie Puchar Anglii, trzy razy Puchar Ligi Angielskiej, po dwa razy wygrała Ligę Mistrzów (2012, 2021) i Ligę Europy (2013, 2019). W 2021 roku drużyna zdobyła Superpuchar UEFA. W lutym triumfowała w przełożonych z roku 2021 Klubowych Mistrzostwach Świata.
W kończącym się sezonie 2021/22 Chelsea zajęła trzecie miejsce w Premier League, była finalistą Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, ale oba finały przegrała rzutami karnymi z Liverpoolem, a w Lidze Mistrzów odpadła w ćwierćfinale z Realem Madryt.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.