Kard. Filoni: przebaczanie jest warunkiem bardziej ludzkiego świata

Ludzki świat może stawać się bardziej ludzki tylko wtedy, gdy we wzajemnych stosunkach obecne będzie przebaczenie - powiedział wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie kard. Fernando Filoni w czasie piątkowych uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni.

Wielki mistrz i były prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów przewodniczył w piątek centralnym uroczystościom Najświętszego Serca Pana Jezusa w archidiecezji gdańskiej, które odbyły się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Liturgię koncelebrował m.in. abp Tadeusz Wojda.

Przeczytaj:  Nie wyobrażam sobie lepszej syntezy duchowości

W homilii kard. Filoni powiedział, że uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego to dzień, w którym celebrujemy miłosierdzie Jezusa.

Przekonywał, że dla Chrystusa każdy człowiek jest tą biblijną zagubioną owcą potrzebującą nawrócenia, potrzebującą bycia szukaną przez Niego i przyprowadzoną z powrotem do domu Ojca". Przypowieść o dobrym Pasterzu "obala moralizujący i skostniały sposób myślenia, którym żywi się nasza powierzchowna i faryzejska kultura" - stwierdził kardynał.

Zaznaczył, że człowiek, który doświadcza miłosierdzia Boga, jest "powołany, żeby sam czynił miłosierdzie drugim () w duchu najgłębszego poszanowania wszystkiego co ludzkie oraz wzajemnego braterstwa".

Kardynał Filoni przekonywał, że "ludzki świat może stawać się bardziej ludzki tylko wówczas, gdy we wzajemnych stosunkach obecne będzie przebaczenie". Kard. Filoni wskazał, że Serce Jezusa jest "niewyczerpanym źródłem wszelkiego błogosławieństwa i łaski".

"Niech będą one darem dla każdego z nas, dla naszych rodzin, dla tego kraju, dla stosunków między narodami ciężko doświadczanymi wojnami i cierpieniami, a wreszcie także dla Kościoła" - powiedział kardynał.

"Wraz z Kościołem prosimy Boga Ojca, aby z Serca Jego Umiłowanego Syna wypłynął pokój, aby ludzie doszli do zgody, aby wypłynęło z Niego pocieszenie, jakiego tak wielu wyczekuje dla Ukrainy" - zaapelował na zakończenie kard. Filoni.

Z inicjatywy papieża Jana Pawła II od 1995 r. uroczystość Najświętszego Serca Jezusa to także Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

Po Mszy św. odbyła się procesja wynagradzająca z Najświętszym Sakramentem, która przeszła do prowadzonego przez zakon jezuitów kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie odbyło się nabożeństwo czerwcowe.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
20°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
24°C Wtorek
dzień
25°C Wtorek
wieczór
wiecej »