Unijne sankcje wobec Rosji są osłabiane przez zakulisowe gry Francji i Niemiec. Przypadek turbiny dla Nord Stream 1, którą do Niemiec dostarczyła Kanada, to jawny przykład łamania sankcji - mówi w rozmowie z PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
"Każdy rodzaj restrykcji wobec prezydenta Rosji Władimira Putina jest pożądany, natomiast mam wrażenie, że wykonalność i dotkliwość unijnych sankcji jest osłabiana przez rożnego rodzaje zakulisowe gry, w których uczestniczą Niemcy, Francuzi, a ostatnio Kanadyjczycy. Jeśli następne sankcje obejmą personalnie oligarchów rosyjskich i ich rodziny, jeśli uczeni i przedsiębiorcy rosyjscy nie będą otrzymywać wiz do Unii Europejskiej, to uwierzę, że sankcje dają efekty. Chciałbym zobaczyć przerażonych sankcjami oligarchów rosyjskich" - powiedział Rzońca.
Jak dodał, przypadek turbiny do Nord Stream 1, którą do Niemiec - a de facto do Rosji - dostarczyła po serwisowaniu Kanada, to jawny przykład łamania sankcji.
"To testowanie reakcji opinii publicznej, popierającej Ukrainę w konflikcie z Rosją. Uważam, że wszystkie instytucje unijne i poszczególne kraje powinny zaapelować do Kanadyjczyków, żeby nie oddawali tej turbiny Rosjanom" - zaznaczył europoseł.
Zdaniem Rzońcy, jeśli chodzi o unijnej sankcje i stosunek do Rosji, przeciętny obywatel RFN zachowuje się przyzwoicie.
"Tymczasem kanclerz Niemiec Olaf Scholz i jego ekipa zachowują się tragicznie. Nic dziwnego, bo ich kolega, były kanclerz Niemiec z SPD Gerhard Schroeder, który pracuje dla prezydenta Rosji Władimira Putina, uzależnił Niemcy od węgla, ropy i gazu z Rosji. Scholz musi teraz kluczyć i na pewno nigdy nie dowiemy się prawdy, jakie jeszcze interesy łączą Rosję i Niemcy. Scholz i SPD nie urwą się ze smyczy Putinowi, bo on ma na nich haki, a na powiązanych z nimi niemieckich przedsiębiorców w dalszym ciągu duży wpływ" - uważa europoseł PiS.
W weekend poinformowano, że Kanada zwróci Niemcom serwisowaną u siebie turbinę dla gazociągu Nord Stream 1, czyniąc w ten sposób wyjątek z nałożonych wcześniej na Rosję sankcji.
Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco
Zgoda Kanady, aby mimo obowiązujących sankcji odesłać Rosji za pośrednictwem Niemiec turbinę do Nord Stream 1, została przyjęta przez rząd RFN "z ulgą". "Cieszymy się z decyzji naszych kanadyjskich przyjaciół i sojuszników" - stwierdził kanclerz Scholz.
Przeczytaj: KE: zwrot turbiny gazociągu Nord Stream 1 pozbawia Rosję pretekstu dla ograniczania dostaw gazu
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.