W ramach Uniwersyteckiego Centrum Kształcenia Językowego Uniwersytet Śląski przygotował 30 bezpłatnych intensywnych kursów języka polskiego. Na ich sfinansowanie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przeznaczyła pół miliona złotych.
W kursach organizowanych przez Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Językowego mogą brać udział pełnoletni uchodźcy z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego 2002 i przebywają na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Obecnie rozpoczęły się zajęcia z dwoma chętnymi grupami. Uczestnicy kursów uczą się w 12-osobowych grupach. Kursy obejmują 60 godzin dydaktycznych stacjonarnych zajęć z doświadczonymi akredytowanymi lektorami i egzaminatorami języka polskiego, specjalistami w zakresie glottodydaktyki polonistycznej czyli nauczania języka polskiego jako obcego, będącymi jednocześnie nauczycielami akademickimi współpracującymi ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego i posiadającymi uprawnienia wymagane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
W programie kursu przewidziano treści gwarantujące kursantom nabycie umiejętności z zakresu podstawowej komunikacji. Uczestnicy po zakończeniu kursu otrzymają zaświadczenie o jego ukończeniu z zaznaczeniem realnej liczby godzin, w których wzięli udział.
- Od dnia rozpoczęcia wojny nasz Uniwersytet wspiera nie tylko studentów ukraińskich ale także ich rodziny, pracowników i każdego kto znalazł u nas schronienia - mówi prorektorka ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ. - Dlatego też zadeklarowaliśmy możliwość wsparcia językowe uchodźców wojennych i podjęliśmy się tego wyzwania mając nadzieję, że uzyskane przez uczestników kursów kompetencje językowe pozwolą im lepiej funkcjonować w kraju, w którym przyszło im żyć z powodu wojny toczącej się w ich ojczyźnie - dodaje.
- Nasi nowi sąsiedzi mają duży potencjał, ważne aby Metropolia i jej gminy stworzyły dobre warunki dla jego rozwoju. Znajomość języka polskiego jest bardzo ważna, aby nawiązywać bliższe kontakty w otoczeniu, załatwiać swoje codzienne sprawy w instytucjach. To także podstawa, aby znaleźć swoje miejsce na rynku pracy i wykorzystać szanse rozwoju, które oferują firmy. Opanowanie języka to dla młodzieży ukraińskiej klucz do osiągnięcia dobrych wyników w nauce w szkołach oraz na uczelniach - zauważa Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM.
Rejestracja na kursy jest ciągła i odbywa się poprzez formularz rejestracyjny dostępny pod linkiem https://www.formularze.us.edu.pl/uckj.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.