Są wyzwania związane z dostępnością surowców energetycznych, ale my podjęliśmy działania, aby zabezpieczyć naszych obywateli; jestem spokojny o to, że dostępność węgla będzie - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
Müller był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o sytuację na rynku węgla.
Rzecznik podkreślił, że mamy do czynienia z kryzysem geopolitycznym na skalę, której nie widzieliśmy od dziesięcioleci w tym regionie świata.
"Są więc wyzwania związane z dostępnością surowców energetycznych, nie chodzi tylko o węgiel, ale my podjęliśmy takie działania - Spółki Skarbu Państwa, instytucje publiczne - aby zabezpieczyć naszych obywateli" - zapewnił.
"O to jestem spokojny, że dostępność węgla będzie" - dodał Müller.
"Oczywiście ceny są zawsze wyzwaniem, ale dlatego też zdecydowaliśmy się na ten dodatek" - zaznaczył.
Chodzi o dodatek węglowy, zakładający wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla.
Rzecznik rządu był też pytany o kwestię wygaszania górnictwa.
"Jest kierunkowa decyzja, aby wydobycie było wyższe, niż planowane w ramach umowy społecznej" - powiedział.
Na uwagę, że ta umowa społeczna jest w trakcje notyfikacji w Brukseli, odparł, że należy pamiętać, iż w ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja geopolityczna "wywróciła się zupełnie".
"Naszym celem jest to, aby Polska była bezpieczna pod względem energetycznym, a to oznacza, że nie możemy w takim tempie, jakie to było zapowiedziane wcześniej, decydować się na ograniczanie wydobycia w Polsce, a wręcz przeciwnie powinno być ono zwiększane przynajmniej w najbliższych kilku latach" - mówił Müller.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.