Rosja zablokowała przyjęcie końcowego dokumentu konferencji przeglądowej ONZ w piątek. Stronami traktatu NPT jest 191 państw.
Unia Europejska wyraża głębokie ubolewanie, że mimo wszelkich niestrudzonych wysiłków nie osiągnięto żadnego istotnego wyniku na 10. konferencji przeglądowej stron traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) z powodu niechęci Rosji do przystąpienia do konsensusu - napisał w oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Rosja zablokowała przyjęcie końcowego dokumentu konferencji przeglądowej ONZ w piątek. Stronami traktatu NPT jest 191 państw.
Rosja nie chciała uznać poważnego zagrożenia radiacyjnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie; według amerykańskiego Departamentu Stanu był to powód, dla którego zablokowała finalną wersję projektu dokumentu dotyczącego traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).
"UE uważa traktat za kamień węgielny światowego systemu nierozprzestrzeniania broni jądrowej, podstawę dążenia do rozbrojenia jądrowego i ważny element rozwoju zastosowań energii jądrowej do celów pokojowych. Uznajemy jego trwałą wartość i historyczne osiągnięcia w ograniczaniu proliferacji broni jądrowej, ułatwianiu współpracy w zakresie energii jądrowej w celach pokojowych oraz w znacznym zmniejszeniu zapasów broni jądrowej w poprzednich dziesięcioleciach" - napisał Borrell w oświadczeniu.
Jak dodał, w obecnych warunkach, charakteryzujących się coraz większymi napięciami, spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę oraz innymi poważnymi kryzysami i wyzwaniami, należy kontynuować wysiłki w obszarze rozbrojenia, nierozprzestrzeniania i kontroli zbrojeń.
"Dlatego podkreślamy potrzebę realizacji wszystkich zobowiązań wynikających z NPT oraz zobowiązań podjętych na poprzednich konferencjach przeglądowych, w tym konkretnych postępów w kierunku ostatecznego celu całkowitego wyeliminowania broni jądrowej. Jesteśmy zdecydowani dążyć do bezpieczniejszego świata dla wszystkich, zgodnie z celami Traktatu, w sposób, który promuje międzynarodową stabilność, pokój i bezpieczeństwo" - wskazał Borrell.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...