Reklama

Poświęcono grób-pomnik dziecka utraconego

Na cmentarzu Świętego Krzyża w Gnieźnie poświęcono 14 września grób-pomnik dziecka utraconego. To pierwsze takie miejsce w Gnieźnie i dziewiąte w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Reklama

Pomnik powstał z inicjatywy Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Forum Gniezno dla Życia i Rodziny oraz parafii pw. św. Michała Archanioła, gdzie każdego 15 dnia miesiąca, od października ubiegłego roku do wakacji, odbywały się Msze św. za rodziców, którzy stracili dziecko przed jego narodzeniem, ale także w innych okolicznościach.

„Pomnik dziecka utraconego to szczególne miejsce pamięci o wszystkich dzieciach nienarodzonych bez względu na okoliczności ich śmierci. Dla rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka, a nie dane im było je pochować to także symboliczny grób, gdzie mogą jak inni pomodlić się, zapalić znicz, położyć kwiaty. Dla wielu ma to działanie terapeutyczne. Przynosi ukojenie i łagodzi ból” - mówi Teresa Niewiadomska z Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Dostępne statystyki pokazują, że strata dziecka przed jego narodzinami nie jest problemem marginalnym. W latach 2017-2019 w Polsce każdego roku około 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a u około 40 tysięcy ciąża zakończyła się poronieniem.

„Niemal w każdej rodzinie spotykamy kobiety, które straciły dziecko. Jest to dramat nie tylko tych kobiet, ale także ich mężów, rodziców, wielu innych krewnych, dla których utracone dziecko było bratem, siostrą, wnukiem” - podkreśla Teresa Niewiadomska. Zwraca również uwagę, że utrata dziecka wpływa negatywnie na psychikę, przede wszystkim kobiety, ale także jej bliskich.

„Poronienie wywołuje wstrząs przez swoją nagłość, nieprzewidywalność i brak możliwości kontroli. Powoduje wzmożone napięcie, poczucie dyskomfortu i załamanie mechanizmów radzenia sobie. U kobiet po poronieniu ponad dwukrotnie częściej występuje depresja niż u kobiet, które nie doświadczyły straty dziecka przed narodzinami. Depresja dotyka prawie 11 procent kobiet, które poroniły, przy czym doświadczenie depresji po pierwszym poronieniu powoduje nawrót tego zaburzenia w przyszłości. Dobrze, że wzrasta świadomość tego problemu, jak również tego, że rodzice po stracie dziecka mają potrzebę zaznaczenia miejsca i czasu jego życia, które choć krótkie, jednak zaistniało” - tłumaczy diecezjalna doradczyni życia małżeńskiego i rodzinnego.

Pomnik na cmentarzu Świętego Krzyża w Gnieźnie ma kształt Piety - Maryi trzymającej w ramionach i opłakującej zmarłego Jezusa. Poświęcenia grobu dokonał ks. infułat Bogdan Czyżewski, który wcześniej przewodniczył Mszy św. odpustowej w znajdującym się na cmentarzu kościele pw. Świętego Krzyża. Eucharystię koncelebrowali proboszczowie parafii korzystających z cmentarza: ks. kan. Krzysztof Woźniak z parafii pw. św. Michała Archanioła, ks. kan. Franciszek Jabłoński z parafii pw. św. Wawrzyńca oraz o. Mariusz Fałkowski z parafii franciszkanów. Obecny był także ks. Hubert Wiśniewski, diecezjalny duszpasterz małżeństw i rodzin.

Grób-pomnik poświęcony na gnieźnieńskim cmentarzu Świętego Krzyża jest pierwszym w Gnieźnie i dziewiątym w archidiecezji gnieźnieńskiej. Miejsce takie znajduje się również na cmentarzu komunalnym we Wrześni, cmentarzu komunalnym w Inowrocławiu oraz na cmentarzach parafialnych w Targowej Górce, Witkowie, Strzałkowie, Trzemesznie, Chodzieży i Murowanej Goślinie. W obchodzony 15 października Dzień Dziecka Utraconego grób-pomnik poświęcony zostanie także na cmentarzu w niewielkim Tucznie.

Od października w Gnieźnie działać będzie również grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka i osób w żałobie. Grupa dedykowana jest wszystkim, którym śmierć przerwała ważną, znaczącą relację. Będzie bezpieczną przestrzenią dzielenia się doświadczeniem straty i uzyskania zrozumienia, wsparcia oraz rozwijania w sobie zdolności stabilizacji w trudnym czasie. Grupa będzie miała charakter zamknięty. Będzie ją prowadzić psychoterapeuta w szkoleniu psychodynamicznym, pedagog specjalny i terapeuta integracji sensorycznej. Organizatorem grupy jest działająca w ramach diecezjalnego duszpasterstwa małżeństw i rodzin Poradnia Rozwoju Osobistego „Dignitas”, w której uzyskać można bezpłatną pomoc także w innych problemach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama