Reklama

W katastrofie zginęli

Biogramy osób którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

Reklama

Przedstawiciele organizacji kombatanckich

+ Ewa Bąkowska
Przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Krakowie

Była wnuczką gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego, zamordowanego w Katyniu. 9 listopada 2007 w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń. Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”, prezydent Lech Kaczyński awansował Smorawińskiego na stopień generała dywizji. Ewa Bąkowska była kustoszem, kierownikiem Oddziału Informacji Naukowej i Katalogów Biblioteki Jagiellońskiej.

+ Anna Maria Borowska
Przedstawicielka Rodzin Katyńskich

Była pierwszą wiceprzewodniczącą Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej, córka oficera zamordowanego w Katyniu.

+ Bartosz Borowski
Członek Rodzin Katyńskich

Wnuk Anny Borowskiej.

+ Czesław Cywiński
Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kombatant

Urodzony 19.03.1926 r. w Wilnie. W czasie okupacji był wywiadowcą Związku Wolnych Polaków, a potem żołnierzem 1. Wileńskiej Brygady AK. Aresztowany w 1944 r. przez Sowietów spędził dwa lata w łagrze. Po powrocie do kraju ukończył politechnikę i został inżynierem budownictwa. Awansowany do stopnia podpułkownika został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

+ Edward Duchnowski
Sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Polsce

Walczył o zadośćuczynienie dla żyjących jeszcze 38 tys. Polaków wywiezionych na Wschód. Sam w latach 1940–1946 przeżył 6 trudnych lat na „nieludzkiej ziemi”. Był jednym z najaktywniejszych działaczy Związku. Angażował się w przygotowania Roku Sybiraka, który obchodzono w 1994 r. Był jednym z redaktorów wydawanego we Wrocławiu „Zesłańca” – kwartalnika Rady Naukowej Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

+ Janusz Krupski
Kierownik Urzędu ds. Kombatantów

Ten bardzo odważny człowiek osierocił córkę i sześciu synów. Najstarszy skończył studia i już się wyprowadził, najmłodsze dzieci są nastolatkami. Odwagę wykazał, gdy w latach 70. XX wieku, jako student historii w Lublinie, otwarcie występował przeciw komunizmowi. W 1977 r. z kilkoma podobnymi mu zapaleńcami stworzył podziemne pismo „Spotkania”. Drukowali go na powielaczach. W razie wpadki „władza robotnicza” wsadziłaby ich na kilka lat za kraty. W stanie wojennym ukrywał się, później był internowany. A w 1983 r. grupa znanego mordercy kpt. Grzegorza Piotrowskiego z SB zorganizowała na niego zamach. Esbecy w biały dzień porwali Janusza z ulicy przed Pałacem Kultury w Warszawie i wepchnęli do dużego fiata. Wywieźli go do Puszczy Kampinoskiej i oblali fenolem. Żrący płyn poparzył Janusza, ale go nie zabił. Jego żona Joanna jest szefową Związku Dużych Rodzin 3 Plus. Mieszkał w Grodzisku Mazowieckim. W przeszłości był zastępcą prezesa IPN.

 

+ Tadeusz Lutoborski
Wieloletni przewodniczący warszawskiej Rodziny Katyńskiej

Syn ppor. Adama Lutoborskiego, oficera 46. Pułku Ułanów, zamordowanego w Katyniu. Urodzony 6 czerwca 1926 r. w Warszawie, profesor ekonomii.

+ Zenona Bożena Mamontowicz-Łojek
Prezes Polskiej Fundacji Katyńskiej

Współzałożycielka warszawskiej Rodziny Katyńskiej. Była żoną prof. Jerzego Łojka, zmarłego w 1986 r. wybitnego historyka, którego ojciec został zamordowany w Katyniu. Urodzona 22 grudnia 1937 r. w Warszawie, absolwentka szkoły baletowej, była tancerką, choreografem, krytykiem i historykiem baletu, doktorem nauk pedagogicznych. Napisała kilka naukowych i popularnonaukowych książek o historii polskiego baletu, w latach 1971–1974 kierowała baletem łódzkiej operetki.

+ Stefan Melak
Działacz „Solidarności”

W drugim obiegu wydawał książki o tematyce katyńskiej. Z jego inspiracji w 1991 r. w Charkowie i Miednoje ustawiono krzyże upamiętniające Polaków pomordowanych przez NKWD w 1940 r. W 1979 r., razem z ks. Wacławem Karłowiczem, kapelanem powstania warszawskiego, powołał do życia Konspiracyjny Komitet Katyński. W nocy 31 lipca 1981r. Stefan Melak kierował słynną akcją ustawiania pierwszego w Polsce Pomnika Katyńskiego. W Dolince Katyńskiej warszawskiego Cmentarza Powązkowskiego ustawiono wielki krzyż. Następnego dnia krzyż został zdemontowany przez bezpiekę. Odzyskano go i ustawiono ponownie dopiero w wolnej Polsce. Za działalność opozycyjną wielokrotnie zatrzymywany i bity, w stanie wojennym internowany. Publikował m.in. w „Gazecie Polskiej” i „Naszym Dzienniku”.

+ Stanisław Mikke
Wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Adwokat, publicysta, redaktor naczelny pisma adwokatury polskiej „Palestra”, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Był sędzią Trybunału Stanu z rekomendacji AWS. Brał udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Autor wielu artykułów o tematyce prawno-historycznej oraz książki o pracach w miejscach zbrodni katyńskiej. Miał 63 lata.

+ Bronisława Orawiec-Löffler
Przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich

Bratanica Franciszka Orawca, zamordowanego w Katyniu oficera z Poronina. Działała w Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich, pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oddziału małopolskiego. Z jej inicjatywy w 2009 r. zorganizowano obchody Dnia Katyńskiego w Poroninie, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę oraz wydano broszurę „Franciszek Orawiec. Poronianin, który zginął w Katyniu”. To miała być jej pierwsza wizyta w Katyniu.

+ Katarzyna Piskorska
Członek warszawskiej Rodziny Katyńskiej

Ceniona rzeźbiarka. Do Katynia leciała na grób ojca – Tomasza Henryka Piskorskiego, prawnika i wieloletniego działacza Związku Harcerstwa Polskiego, który zginął w Charkowie. Przy ulicy Powsińskiej w Warszawie, w willi będącej w czasie powstania warszawskiego siedzibą powstańców, prowadziła prywatną galerię sztuki. Miała 73 lata.

+ Andrzej Sariusz-Skąpski
Prezes Federacji Rodzin Katyńskich

Jego zamordowany w Katyniu ojciec był przed wojną prokuratorem w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie, a matka zmarła w 1942 roku. Miał wyższe wykształcenie politechniczne. W latach 1996–2003 był wiceprzewodniczącym Rady Federacji Rodzin Katyńskich, a od grudnia 2006 roku pełni funkcję prezesa federacji. Miał 73 lata.

+ Wojciech Seweryn
Autor pomnika Ofiar Katyńskich w Chicago

Urodził się jeden dzień przed wybuchem II wojny światowej. Jego ojciec Mieczysław widział go tylko przez godzinę. Potem – jako oficer – musiał ruszyć do swojej jednostki. Trafił potem do obozu w Kozielsku i był jedną z ofiar katyńskich w 1940 roku. Wojciech Seweryn był z wykształcenia plastykiem, ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Wyjechał potem do USA, by – jak mówił – zrealizować dzieło swego życia – pomnik ofiar Katynia. Stanął on w Chicago. Przypomina słynną Pietę. Przedstawia Maryję, trzymającą na rękach martwego żołnierza.

+ Leszek Solski
Członek fundacji Golgota Wschodu

Jego ojciec, kpt. Kazimierz Solski, kawalerzysta i sportowiec, zginął w Katyniu w 1940 r.

+ Teresa Walewska-Przyjałkowska
Przewodnicząca Fundacji Golgota Wschodu

Pielęgnującej pamięć o mordach dokonanych na Polakach w dawnym Związku Sowieckim. Była doktorem nauk technicznych, pracownikiem Politechniki Warszawskiej, prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Wcześniej była także sekretarzem ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, zmarłego w 2007 roku kapelana Rodzin Katyńskich. Do Katynia jechała z obrazem Matki Bożej Kozielskiej, namalowanym przez więźnia – polskiego oficera w obozie w Kozielsku.

+ Gabriela Zych
Prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska

Jej teść Stefan Kazimierz Zych, kapitan rezerwy, ostatni list przysłał z Kozielska. Całe życie i energię, jak wspominają kaliszanie, poświęciła zachowaniu pamięci o Katyniu. Miała 70 lat.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

aktualna ocena | 3,0 |
głosujących | 6 |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
7°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama