Reklama

W katastrofie zginęli

Biogramy osób którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

Reklama

Osoby towarzyszące

+ Joanna Agacka-Indecka
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej

Ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Potem była pracownikiem naukowym tego uniwersytetu. W latach 1992–1993 pracowała w kancelariach adwokackich w USA i Wielkiej Brytanii, Public Defender Office (Biurze Obrońców z Urzędu) oraz Instytucie Prawa Karnego Międzynarodowego. W latach 2003–2004 ukończyła na Akademii Prawa Europejskiego w Trewirze szkolenie pełnomocnika Międzynarodowego Trybunału Karnego. Uczestniczyła w przygotowywaniu projektu zmian Prawa o adwokaturze przez Zespół NRA oraz w komisji przygotowującej Nadzwyczajny Zjazd Adwokatury. Była wymieniana jako kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Osierociła nastoletnią córkę. Miała 46 lat.

+ Katarzyna Doraczyńska
Pracowała w Kancelarii Prezydenta RP.

Od niedawna była zastępcą Dyrektora Gabinetu Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Miała 32 lata. W rządzie Kazimirza. Marcinkiewicza była doradcą ds. mediów, a potem rzecznikiem prasowym w Ministerstwie Sportu. Przygotowywała polską aplikację i z sukcesem promowała ideę Organizacji Mistrzostw Europy EURO 2012. Miała męża i niespełna 3-letnią córeczkę Hanię.

+ Aleksander Fedorowicz
Tłumacz przysięgły języka rosyjskiego

Pracował w warszawskiej kancelarii tłumaczy.

+ Dariusz Jankowski
Pracował w Kancelarii Prezydenta RP

Od 1993 r. na stanowisku aspiranta w Zespole Obsługi Organizacyjnej Prezydenta. Miał 55 lat.

+ Mariusz Kazana
Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego

Pochodzi z Bydgoszczy. Zawodowy dyplomata ze specjalnością stosunki z Francją. Pracował m.in. w Departamencie Europy, Ambasadzie RP w Paryżu. W 2006 roku został mianowany dyrektorem generalnym MSZ. Był odpowiedzialny za wszystkie decyzje dotyczące struktury wewnętrznej ministerstwa. W lutym 2008 roku został dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego. Miał 50 lat.

+ Wojciech Lubiński
Lekarz prezydenta

Miał stopień pułkownika i tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych. W grudniu zeszłego roku, kiedy Lech Kaczyński przeziębił się, dr Lubiński żartobliwie tłumaczył dziennikarzom, że prezydent okazał się bardzo niesfornym pacjentem i za szybko wstał z łóżka po poprzedniej infekcji. Przed katastrofą poinformował też dziennikarzy o ciężkim stanie Jadwigi Kaczyńskiej.

+ Barbara Mamińska
Dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP

Była córką Tadeusza Osińskiego „Teka”, żołnierza Orlika. Działała w opozycji solidarnościowej na Lubelszczyźnie. Pracowała w stołecznym Ratuszu, gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński.

+ Janina Natusiewicz-Mirer
Urodzona 1 stycznia 1940 roku w Brześciu nad Bugiem, zginęła 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.56 w katastrofie samolotu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiej.

Jako kilkumiesięczne dziecko z Matką wywieziona na "nieludzką ziemię"', którą opuściła za armią Andersa i wyruszyła na tułaczy szlak: przez Bliski Wschód, dotarła do krainy Masajów na pograniczu Kenii i Tanganiki, skąd przez Genuę w 1947 roku wróciła do Polski gdzie zamieszkała z odnalezionym ojcem, Janem w Jaworze.

Maturę zdała w Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu w 1958 r.
Dyplom z archeologii na wydziale historii sztuki uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim.
W drugiej połowie lat 60. XXw. rozpoczęła pracę w Przedsiębiorstwie Państwowym Pracownie Konserwacji Zabytków w Pracowni Dokumentacji Naukowo-Historycznej. Każdą pracę wykonywała z ogromnym zaangażowaniem i pasją. Jej największym dokonaniem jest opracowanie pełnej dokumentacji historycznej płótna Panoramy Racławickiej. Wykazała się również wielkim zaangażowaniem w zabezpieczenie resztek ocalałych z pożaru kościoła św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu 9 czerwca 1976 r.

Od roku 1980 współpracowała z opozycją demokratyczną, Wielką Solidarnością, a w stanie wojennym z Solidarnością Walczącą.

Propagatorka beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki,
propagatorka kultu Miłosierdzia Bożego.
Współtwórczyni Fundacji Sztuki Sakralnej imienia Anny Walentynowicz i Szymona Mirera.
Współorganizatorka Seminariów "W trosce o Dom Ojczysty". Współpracowniczka Związku Legionistów z siedzibą na Oleandrach w Krakowie.
Wieloletnia, najbliższa współtowarzyszka Anny Walentynowicz i jej współpracownica.

Podróż do Katynia była ukoronowaniem ich wspólnych działań zmierzających do godnego upamiętnienia ofiar mordu katyńskiego oraz wszystkich tych, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi.

 

+ Piotr Nurowski

Prezes PKOL
Pełnił tę funkcję od 2005 r. Urodzony 20.06.1945 r. w Sandomierzu. Prawnik, działacz PZPR. W latach 1973–1980 był prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W latach 80. pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i dyplomacji. Od 1992 r. wraz ze Zbigniewem Solorzem tworzył Telewizję Polsat. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego miał w czasie rocznicowych uroczystości złożyć wieniec od Polskiej Rodziny Olimpijskiej na grobach olimpijczyków zamordowanych w Katyniu.

+ Izabela Tomaszewska
Dyrektor protokołu w Kancelarii Prezydenta RP

Pracowała w Biurze Prasowym L. Kaczyńskiego, gdy był prezydentem Warszawy. W Kancelarii Prezydenta została najbliższym współpracownikiem Marii Kaczyńskiej, której pomagała w organizowaniu konferencji, wywiadów oraz akcji społecznych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Miała 55 lat.

+ Anna Walentynowicz
Działaczka opozycyjna

Jej zwolnienie z pracy ze Stoczni Gdańskiej w lipcu 1980 r. doprowadziło do strajku solidarnościowego, który zmienił się w wielki bunt przeciwko komunizmowi. Pochodziła z Wołynia. We wrześniu 1939 r. straciła rodziców, a jej brat został przez Sowietów wywieziony na Wschód i tam zginął. W 1945 r. trafiła do Gdańska, przez kilka lat pracowała jako pomoc domowa, w fabryce margaryny, w listopadzie 1950 r. trafiła do Stoczni Gdańskiej na stanowisko spawacza. W latach 70. była kolporterką prasy niezależnej, pisywała do podziemnego „Robotnika Wybrzeża”, była jednym z działaczy Wolnych Związków Zawodowych. Po sierpniu 80 r. stała się jednym z najważniejszych symboli „Solidarności”. W 1981 r. SB podjęło próbę jej otrucia. W stanie wojennym internowana i represjonowana. Nie zaprzestała działalności związkowej. Zdecydowana przeciwniczka Okrągłego Stołu. Po 1989 r. przez długi czas zapomniana, wielokrotnie krytykowała Wałęsę. W 2006 r. odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Miała 81 lat.

+ Janusz Zakrzeński
Aktor teatralny i telewizyjny

Grał w teatrach warszawskich – Narodowym, Nowym, Polskim oraz w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Najbardziej znany z ról filmowych – Benedykta Korczyńskiego w „Nad Niemnem”, Józefa Piłsudskiego w filmie „Polonia Restituta”. Podczas uroczystości państwowych, historycznych wcielał się w rolę Marszałka Piłsudskiego. Jego stosunek do innych ludzi i świata chyba najlepiej oddają jego własne słowa: „Nigdy niczego od życia nie żądałem. Przyjmowałem to, co dawał los. Człowiekowi nic się nie należy... Gdy byłem ministrantem, do pamiętnika wpisał mi się mądry ksiądz. Pisał tak: »Trzeba być zawsze z Bogiem, nie żądać dla siebie za wiele od życia, czynić najwięcej dobra dokoła«” (GN 2007).

 

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
14°C Piątek
rano
23°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama