Dzień Wszystkich Świętych na Ukrainie przeżywany jest w tym roku w sposób szczególny. Odwiedzający miejsca pochówku zmarłych niosą w pamięci zwłaszcza tych, którzy odeszli do wieczności w tragicznych okolicznościach trwającej obecnie wojny.
We Lwowie, gdzie od rana słychać było syreny przeciwlotnicze, Mszy świętej na Cmentarzu Orląt Lwowskich i na Cmentarzu Łyczakowskim przewodniczył tamtejszy metropolita, abp Mieczysław Mokrzycki.
Przeczytaj: Wspominamy bliskich zmarłych. Szczególne miejsce w portalu gosc.pl
Modlitwa za poległych w obronie Ojczyzny
Lwowskie cmentarze Łyczakowski, Orląt oraz Janowski to tradycyjnie miejsca pamięci o ludziach tworzących historię miasta i dawnych Kresów Rzeczpospolitej. Spoczywają tutaj Polacy, Ukraińcy i przedstawiciele innych narodów. Od 2014 roku na Cmentarzu Łyczakowskim znaleźli miejsce wiecznego odpoczynku także ci, którzy oddali życie w wojnie z rosyjskim agresorem. Z braku miejsca w obrębie starych murów, rozszerzono wojenne pochówki o położone w sąsiedztwie tzw. Marsowe Pole. Tutaj prawie każdego dnia odbywają się ceremonie pogrzebowe poległych na wojnie żołnierzy pochodzących ze Lwowa.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Mówi miejscowy metropolita, abp Mieczysław Mokrzycki:
„Razem z mieszkańcami Lwowa i naszymi wiernymi już tradycyjnie 1 listopada udajemy się na Cmentarze Łyczakowski i Orląt Lwowskich. Są to miejsca szczególne, miejsca święte. W tym dniu modlimy się do wszystkich naszych świętych o ich wstawiennictwo i orędownictwo. W tym roku w sposób szczególny będziemy prosić o ustanie wojny w Ukrainie”.
Dzień zaduszny będzie dla katolików na Ukrainie dniem modlitwy za tych, którzy zginęli podczas obecnej wojny i którym, jak zaznacza abp Mokrzycki, winniśmy wdzięczność:
„Ten dzień będzie szczególny, ponieważ będziemy zatrzymywali się przy tych, którzy zginęli na skutek trwającej wojny. Chcemy wyrazić im poprzez naszą modlitwę, wdzięczność za to, że złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny”.
Przeczytaj: Litania do Wszystkich Świętych
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.