Reklama

Koreańczycy proponują sfinansowanie znacznej części projektu jądrowego w Polsce

Koreański koncern KHNP proponuje organizację finansowania do 49 proc. kosztów budowy elektrowni jądrowej w Polsce - wynika z danych przedstawionych podczas spotkania z potencjalnymi kooperantami z Polski. KHNP zakłada budowę elektrowni wraz z PGE i ZE PAK.

Reklama

Zgodnie założeniami, zaprezentowanymi w czwartek przez koreański koncern podczas sympozjum dla polskich firm, przykładowa struktura finansowania projektu w Polsce przewiduje, że w 20 proc. mógłby być sfinansowany kapitałem (equity) partnerów - w 49 proc. KHNP, a w 51 proc. polskiego partnera. 80 proc. finansowania pochodziłoby z długu, z finansowaniem dłużnym w 51 proc. od polskiego partnera, a w 49 proc. - od koreańskich instytucji wsparcia eksportu - K-EXIM i K-SURE, oraz z innych źródeł.

Jak podkreślali przedstawiciele KHNP, w takim modelu koreański koncern byłby pojedynczym strategicznym inwestorem obok polskich partnerów, a wsparcie K-ECA (koreańskich agencji kredytów eksportowych) zapewnia konkurencyjne warunki finansowe ukończenia projektu jądrowego. Koreańska firma zadeklarowała również użycie innych mechanizmów dla wsparcia finansowania.

W czasie sympozjum koreańskie firmy podpisały memoranda o współpracy (Memorandum of Understanding - MoU) z 13 polskimi przedsiębiorstwami, zainteresowanymi współpracą przy projekcie jądrowym. KHNP podpisało z pięcioma polskimi firmami: Energoprojekt-Katowice, Powen-Wafapomp, Mostostal Kielce, TUV Nord Polska, Zarmen. Kepco Engineering&Construction zawarło porozumienia z Enetecs i ZBM, Kepco Nuclear Fuel z Bireta Professional Translations, a Kepco PS&E z Ecol. KHNP i pozostałe firmy należą do koreańskiego holdingu energetycznego Kepco.

Z kolei dostawca urządzeń elementów dla energetyki, w tym i jądrowej, Doosan Enerbility podpisał memoranda z APS Energia, Energomontaż-Północ Gdynia, a Doosan Enerbility wspólnie z Daewoo E&C - z Transition Technologies oraz Finow Polska.

31 października w Seulu KHNP oraz PGE i ZE PAK podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Równolegle Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu w Pątnowie.

KHNP jest operatorem wszystkich działających w Korei Płd. bloków jądrowych. Koreańczycy kończą też składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dwa bloki tej siłowni zostały już uruchomione. APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. Pierwszy blok - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r. W elektrowni Shin-Kori trwa budowa dwóch takich reaktorów - bloków numer 5 i 6.

KHNP złożyło w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) ofertę budowy 6 bloków z reaktorami APR1400. Rząd wskazał jednak firmę Westinghouse jako dostawcę technologii do pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która miałaby powstać w północnej Polsce, nie wskazał natomiast ani lokalizacji ani partnera dla drugiej elektrowni w ramach PPEJ.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-2°C Poniedziałek
dzień
-2°C Poniedziałek
wieczór
-5°C Wtorek
noc
-7°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama