Chrześcijanie, duchowni, lekarze, pacjenci i wszyscy inni są powołani do pielęgnowania pogłębionej modlitwy osobistej opartej na lekturze Pisma Świętego, znajomości prawd wiary Chrystusa. Ważne jest również, abyśmy odwiedzając chorych, nasze wizyty zawsze rozpoczynali od modlitwy. Niech nigdy nie zabraknie modlitwy za tych, którzy cierpią. Stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk 18 listopada w swoim codziennym przemówieniu w 268 dniu wojny.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zauważył, że na całej Ukrainie zdarzają się przerwy w dostawie prądu, które bywają spowodowane krytycznymi okolicznościami systemu energetycznego kraju. Jesteśmy wdzięczni energetykom, którzy walczą o to, aby nasze miasta i wsie miały światło, a co za tym idzie ciepło i abyśmy mogli żyć w trudnych warunkach tej zimnej pory roku.
Hierarcha zauważył, że jesteśmy świadkami nowej fali migracji wewnętrznej, która jest spowodowana spadkiem temperatury oraz ograniczeniem energii elektrycznej i ogrzewania w domach Ukraińców. Dziś, według oficjalnych danych, na Ukrainie zarejestrowanych jest 6,5 mln przesiedleńców wewnętrznych. Ale mimo trudnej sytuacji, możemy dziś powiedzieć, że Ukraina trwa, Ukraina walczy, Ukraina się modli – stwierdził abp Szewczuk.
Arcybiskup większy kijowsko-halicki zauważył, że jednym z ważnych środków leczenia ran jest modlitwa. „Modlitwa również uzdrawia. Modlitwa nas przemienia. Modlitwa uzdrawia każdego, kto stanie przed obliczem Boga. Wiemy, że modlitwa jest podniesieniem, otwarciem ludzkiego serca na Boga. Wiemy, że Duch Święty, który spoczywa w naszych sercach, wzywa nas do tej komunii z Ojcem Niebieskim, z Chrystusem Zbawicielem i uczy nas, jak i o co mamy się modlić - podkreślił. Dodał, że za każdym razem, gdy otwieramy swoje rany przed Bogiem, otrzymujemy od Niego łaskę uzdrowienia. Dlatego tak ważna jest modlitwa, aby przetrwać w tej wojnie.
Następnie hierarcha zaprosił wiernych do wysłuchania słów sługi Bożego, metropolity Andrzeja Szeptyckiego o mocy modlitwy: „A kiedy modlimy się o pokój dla ludzkości, musimy bardziej modlić się o pokój pośród naszych ludzi, o pokój wewnętrzny, o to, by ustała wszelkiego rodzaju nienawiść, by wyeliminowano niezgodę i wrogość. I mówię wam to ze łzami, aby powstrzymać wszelki rozlew krwi. Świat umiera z braku miłości, umiera z ludzkiej nienawiści. Nie przestawajmy błagać Wszechmogącego o obfite ciepłe deszcze Jego świętej łaski Ducha Świętego, którą zsyła nam z nieba”.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.