W październiku w urzędach zarejestrowanych było 796 tys. bezrobotnych, o 5,7 tys. mniej w porównaniu do września. Ostatni raz mniej osób bez pracy było w lipcu 1990 roku - 699 tys. - przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 796 tys. wobec 801,7 tys. osób we wrześniu.
Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że stopa bezrobocia w październiku utrzymała się na takim samym poziomie jak we wrześniu, jednak z miesiąca na miesiąc spada liczba osób poszukujących pracy.
"W minionym miesiącu w urzędach zarejestrowanych było 796 tys. bezrobotnych, o 5,7 tys. mniej w porównaniu do września. Takiego wyniku nie mieliśmy od ponad 32 lat. Ostatni raz mniej osób bez pracy było w lipcu 1990 roku - 699 tys." - wskazała minister rodziny.
Podkreśliła, że to bardzo korzystny wynik, biorąc pod uwagę, że zakończyły się prace sezonowe. "Bieżąca sytuacja na rynku pracy to efekt potężnej interwencji państwa między innymi w czasie pandemii COVID-19, kiedy na ratowanie miejsc pracy przeznaczyliśmy setki miliardów złotych. Polska dynamicznie się rozwija dzięki realizowanym inwestycjom strategicznym, które są finansowane ze środków rządowych" - podkreśliła szefowa MRiPS.
Dodała, że historycznie dobrą sytuację na naszym rynku pracy potwierdzają też dane Eurostatu.
"Zgodnie z nimi Polska, już od kilku miesięcy, jest w czołówce unijnych państw z najniższą stopą bezrobocie - 2,6 proc. we wrześniu. Wyprzedzają nas jedynie Czechy - zaznaczyła minister Marlena Maląg.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.