Zdemolowany dom irańskiej sportsmenki

To kara za "przestępstwo", jakiego dopuściła się Elnaz Rekabi - zawodniczka irańska we wspinaczce, która uczestniczyła w zawodach w Seulu bez hidżabu.

Dom sportsmenki został zniszczony, gdy kraj zaczęły ogarniać protesty po śmierci Mahsy Amini, zakatowanej przez policję za źle założone nakrycie głowy. Mieszkanie zdemolowali funkcjonariusze rządowi, o czym poinformowała antyreżimowa strona IranWire, publikując film wideo, na którym widać ruiny i porozrzucane po podłodze medale. „Mężczyzna, który filmuje, opowiada, co się stało w domu i pokazuje zalanego łzami brata Rekabi – Davooda, który także się wspina sportowo” – relacjonuje Alessandra Muglia we włoskim „Corriere della Sera”.

„Tak wyglądają sprawy w tym kraju” – mówi głos zza kamery. „Tak traktują mistrza, który dał temu krajowi kilogramy medali, który ciężko pracował, by ten kraj mógł być dumny. Siknęli mu w oczy gazem pieprzowym, zdemolowali dom o powierzchni 39 m kw. i sobie poszli”.

Filmik, na którym Rekabi podczas mistrzostw w Seulu w październiku wspina się z opaską na głowie, z włosami spiętymi w koński ogon, stał się viralem i obiegł światowe media. Gdy sportsmenka wróciła do Teheranu, na lotnisku przywitał ją tłum skandujący: „Elnaz bohaterka!”. Dla wielu stała się symbolem narodowej walki o większe prawa dla kobiet. „Natomiast sama Rekabi utrzymywała, że wspinała się z odkrytą głową nie w geście politycznym, ale »nieumyślnie«, jednak podejrzewa się, iż jej wypowiedź daleka była od spontaniczności” – konkluduje CdS.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Sobota
noc
-2°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
1°C Sobota
wieczór
wiecej »