88 proc. Ukraińców myśli o Polsce i Polakach pozytywnie lub bardzo pozytywnie - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service. 63 proc. respondentów zmieniło swoje nastawienie do naszego kraju na lepsze po wybuchu wojny - zaznaczono.
"88 proc. Ukraińców ma pozytywne lub bardzo pozytywne nastawienie do Polski i Polaków, a 11 proc. wskazuje, że jest ono neutralne. Do negatywnego stosunku przyznaje się tylko 1 proc. osób" - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service.
W badaniu zwrócono uwagę, że nieco lepiej o naszym kraju myślą Ukrainki - wśród nich 91 proc. ma pozytywne i bardzo pozytywne nastawienie w porównaniu do 85 proc. mężczyzn z Ukrainy.
"Stosunek do Polski i Polaków jest również tym lepszy, im starszy jest respondent - 98 proc. osób po 51 roku życia ma pozytywne nastawienie, w porównaniu do 90 proc. 36-50-latków i 84 proc. 18-35-latków." - zaznaczono.
Przeczytaj: Ukraina: 18 osób, w tym kierownictwo MSW, zginęło w katastrofie śmigłowca pod Kijowem
Podano również, że 63 proc. osób z Ukrainy zmieniło nastawienie do Polski i Polaków na lepsze po wybuchu wojny. "Częściej kobiety i osoby z najstarszej grupy wiekowej mówią o tym, że działania naszego kraju po 24 lutego 2022 roku wpłynęły na ich ocenę" - wskazano.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" wynika, że co druga osoba z Ukrainy (53 proc.) zna kogoś, kto poszukiwał schronienia w Polsce po agresji rosyjskiej. Takiej odpowiedzi udzieliło 61 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn.
Personnel Service powołało się na dane Straży Granicznej, zgodnie z którymi liczba przekroczeń granicy z Ukrainy do Polski w połowie stycznia br. to ponad 9,2 mln (7,4 mln w drugą stronę). "Te liczby wskazują na ogromną skalę zjawiska i masowe poszukiwanie schronienia w Polsce przez obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Te liczby widać też w deklaracjach Ukraińców" - ocenili autorzy badania.
Czytaj: ISW: Putin może wkrótce ogłosić drugą falę mobilizacji w Rosji
Poza tymi, którzy myślą pozytywnie, mamy jeszcze osoby, które wskazały, że ich nastawienie jest neutralne, a złe to niecały 1 proc. odpowiedzi" - stwierdził ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot. Dodał, że to dobre nastawienie było już widoczne wcześniej, bo Ukraińcy przebywali w Polsce masowo mniej więcej od 2014 roku.
Zrealizowane przez Personnel Service badanie pracowników z Ukrainy obejmowało osoby, które miały doświadczenia pracy w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat. Byli to mieszkańcy czterech ukraińskich miast: Lwowa, Łucka, Tarnopola oraz Iwano-Frankowska. Łącznie w badaniu wzięło udział 400 respondentów.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.