W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Federacja Patriotyczna przygotowała pierwszą profesjonalną i zweryfikowaną bazę danych z mogiłami uczestników Powstania Styczniowego.
Funkcjonująca od trzech lat Federacja Patriotyczna, zrzeszająca ponad 30 organizacji, od jesieni tworzy niezwykłą bazę danych - grobów uczestników Powstania Styczniowego i osób wspierających ten zryw.
Chodzi o to, by każdy w swojej okolicy mógł sprawdzić, gdzie leży weteran lub uczestnik walk z lat 1863-1864 oraz jakie wydarzenia powstańcze działy się w okolicy.
- To łatwo dostępny, internetowy rejestr, który pozwoli zlokalizować groby uczestników Powstania Styczniowego. Każde miejsce spoczynku bohatera lub weterana zostaje oznaczone na mapie dzięki współrzędnym GPS. Ponadto każdy punkt z założenia ma zawierać zdjęcie oraz informacje o danym powstańcu, bitwach, potyczkach i wydarzeniach związanych z danym miejscem - mówi Ilona Gosiewska, współtwórczyni Federacji Patriotycznej.
Baza zawiera na ten moment groby ulokowane w Polsce, ale też za granicą np. w Ukrainie czy Białorusi. Obecnie liczy 1869 pozycji, a eksperci oceniają, że grobów powstańców może być kielkadziesiąt tysięcy. Do tej pory funkcjonowały niewielkie bazy w urzędach wojewódzkich, czy w Instytucie Pamięci Narodowej. Teraz można wszystko połączyć w jednym miejscu.
- Tworzenie tej bazy pozwoliło nam uwolnić pozytywną energię u wielu osób w wielu regionach. Zyskaliśmy wiele znajomości z pasjonatami historii. W każdym rejonie mieliśmy koordynatorów projektu i historyków, bo weryfikacja okazuje się bardzo ważna - opowiada I. Gosiewska.
W bazie przy grobach znajdują się zdjęcia, opis pomnika, informacja, współrzędne geograficzne i dokładna lokalizacja. Cała inicjatywa ma nie tylko wymiar dydaktyczny i naukowy. Przy okazji udaje się odnaleźć wiele grobów w złym stanie technicznym, wymagającym szybkiej renowacji. Jeszcze chwila i mogłyby przestać istnieć.
- Niedługo ruszymy z projektem dla szkół z serii "Zaopiekuj się mogiłą powstańca". Niektóre miejsca będziemy odnawiać, stawiać pomniki, jeśli uda nam się zdobyć pieniądze. A bazę ciągle udoskonalamy. Przy grobach stawiamy tabliczki z kodem QR, które odsyłają do strony internetowej. Widzimy ruch wokół tej historii. Już dzwonią do nas osoby prywatne, które zgłaszają nam nowe lokalizacje mogił. Dzisiaj na przykład zadzwoniła starsza pani, która znalazła dwa groby. W akcję włączają się szkoły - mówi prezes Federacji Patriotycznej i stowarzyszenia Odra-Niemen.
ZOBACZ BAZĘ DANYCH.
Każdy może podjąć współpracę w sprawie bazy i zgłaszać lokalizacje mogił. Jeśli masz informacje, które pomogą stworzyć bazę, możesz się zgłosić mailowo na: e.gosiewski@odraniemen.org.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.