Praca zdalna w Twoim domu — jak ją zorganizować, by mieć czas na to, co najważniejsze?

Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej. Korzyści mogą być obopólne – przedsiębiorca oszczędza na mediach czy artykułach, które pracownik zużywałby, będąc w firmie.

W przypadku firmy złożonej z samych etatów umysłowych praca zdalna pozwala nawet na rezygnację z wynajmu powierzchni biurowej. Pracownik z kolei nie traci czasu i pieniędzy na dojazdy do siedziby firmy, nie musi również dbać o dress code czy nienaganny makijaż. A jednak praca zdalna niesie też wiele zagrożeń, takich jak prokrastynacja, nieproduktywność i niezdolność zachowania work-life ballance. Jak zatem zorganizować sobie pracę, jeśli wykonujesz ją wyłącznie bądź głównie w trybie home office?

Miejsce do pracy zdalnej – jak powinno wyglądać?

W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie przygotowanie swojego domowego biura. Idealnie, jeśli możesz na ten cel przeznaczyć osobne pomieszczenie. Jeżeli warunki lokalowe ci na to nie pozwalają, postaraj się, aby oddzielić przestrzeń, w której wykonujesz swoje obowiązki zawodowe – za pomocą przepierzenia, zasłony czy nawet odpowiednio ustawionego regału z książkami.

Zadbaj o swoje zdrowie – prawidłową postawę przy biurku, odpowiednie oświetlenie. Dobrze dobrane krzesło i lampa pozwolą na uniknięcie problemów z kręgosłupem i oczami. Tutaj nie ma niestety drogi na skróty – tańsze meble wydają się ekonomicznym rozwiązaniem, ale znacznie więcej możemy później wydać na rehabilitacje i wizyty u specjalistów.

Jak efektywnie pracować zdalnie?

Kiedy masz już gdzie pracować, czas na stworzenie prawidłowego modelu pracy zdalnej. Przede wszystkim powinieneś nieustannie mieć na uwadze, że choć fizycznie jesteś we własnym domu, do praktycznie – nadal przebywasz w pracy. Rozpoczynaj ją więc i kończ o regularnych, z góry ustalonych godzinach. Nie pozwalaj, aby w trakcie dnia rozpraszały cię domowe czynności. Jeśli już musisz w trakcie obowiązków ugotować obiad czy wyjść po zakupy, zanotuj, ile czasu zajęła ci ta czynność i rzetelnie ją odpracuj – po południu lub w ciągu kolejnych dni.

Bądź uczciwy zarówno wobec siebie, jak i swojego pracodawcy – staraj się być równie efektywny, jak podczas pracy w biurze. Wpłynie to pozytywnie na twoje zadowolenie z siebie i w konsekwencji pozwoli utrzymać wysoki poziom motywacji.

Czas wolny a praca zdalna

Praca zdalna może być świetnym sposobem na zacieśnianie więzi rodzinnych. Ponieważ nie musisz nigdzie dojeżdżać ani przygotowywać się do wyjścia z domu, w ciągu tygodnia jesteś w stanie zyskać nawet do 20 godzin – to czas, który warto spędzić z rodziną lub oddając się swoim pasjom. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić – ale to od twojej organizacji zależy, czy zyskany czas będziesz faktycznie mógł spożytkować na to, co istotne.

Jeśli pozwolisz sobie na zajmowanie się pobocznymi sprawami, twój czas pracy może wydłużać się w nieskończoność i rodzina nie zyska, ale wręcz straci na takiej formie twojego zatrudnienia. Wyznacz więc sobie ramy i trzymaj się ich – wstawaj regularnie, pracuj wydajnie i kończ pracę o określonej godzinie. Co więcej, rób to definitywnie – zamykaj pokój, wyłączaj komputer. Po wypełnieniu obowiązków będziesz mógł ze spokojnym sumieniem spędzić zaoszczędzony czas z rodziną, z przyjaciółmi lub na rozwijaniu swoich zainteresowań.

Jesteś zainteresowany pracą zdalną, a twój obecny pracodawca nie daje ci takich możliwości? Ogłoszeń o zatrudnieniu w trybie home office szukaj pod TYM adresem. W wybieraniu ofert, w tym przypadku z Częstochowy, kieruj się opiniami o firmie, do której aplikujesz – dzięki temu zyskasz pewność nawiązania współpracy z odpowiednim przedsiębiorstwem, szanującym twoje wartości.

Artykuł sponsorowany (pr)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
11°C Wtorek
noc
9°C Wtorek
rano
8°C Wtorek
dzień
9°C Wtorek
wieczór
wiecej »