Elon Musk ostrzegł w środę podczas odbywającego się w Dubaju World Government Summit, że sztuczna inteligencja jest "jednym z największych zagrożeń" dla cywilizacji.
"Jednym z największych zagrożeń dla przyszłości cywilizacji jest AI(sztuczna inteligencja - PAP)" - powiedział w środę Musk zapytany o ChatGPT, którego cytuje portal amerykańskiej sieci CNBC.
Amerykański portal zaznacza, że Musk jest współzałożycielem OpenAI, amerykańskiego startupu, który opracował ChatGPT.
Przeczytaj: Religie abrahamowe zobowiązują się do troski o etykę sztucznej inteligencji
ChatGPT to nowy system sztucznej inteligencji, znany jako duży model językowy (po angielskiu - Logic Learning Machine, LLM). Został zaprojektowany do generowania tekstów podobnych do pisanych przez człowieka poprzez przewidywanie nadchodzących sekwencji słów. W przeciwieństwie do większości chatbotów ChatGPT nie przeszukuje Internetu. Teksty generuje, wykorzystując relacje między słowami przewidywane przez wewnętrzne procesy.
Przeczytaj: Sztuczna inteligencja pomoże zidentyfikować osoby, które napisały średniowieczne manuskrypty
Według Muska ChatGPT "zilustrował ludziom, jak bardzo zaawansowana stała się AI." Miliarder zaznaczył, że: "sztuczna inteligencja była zaawansowana już od jakiegoś czasu. Po prostu nie miała interfejsu użytkownika, który byłby dostępny dla większości ludzi."
Podczas gdy samochody, samoloty i medycyna muszą spełniać regulacyjne normy bezpieczeństwa, w przypadku AI nie ma jeszcze żadnych zasad ani przepisów utrzymujących jej rozwój pod kontrolą - dodał i zaapelował o uregulowanie kwestii bezpieczeństwa sztucznej inteligencji.
Przeczytaj: Ma świadomość czy nie?
CNBC przypomina, że miliarder od dawna ostrzegał przed niebezpieczeństwami nieskrępowanego rozwoju AI. Biznesmen zapowiadał, że sztuczna inteligencja jest "znacznie bardziej niebezpieczna" niż głowice nuklearne.
Handel narkotykami, handel bronią, wymuszenia - i do tego posługują się brutalnymi metodami.
Papież Franciszek dobrze odpoczywał przez całą noc - poinformował Watykan we wtorek.
W ciągu minionego roku zmarło ponad 300 tys. osób, przy zaledwie 71 tys. urodzeń.
Wśród uwolnionych znaleźli się zarówno konserwatywni, jak też liberalni krytycy rządu w Rijadzie.
Oświadczenie w obronie Kizza Beigye podpisało 12 organizacji.